Почетна Тагови ЕУ

Таг: ЕУ

Забраната за еднократна пластика во ЕУ стапува на сила на 3...

0
Европската унија стави забрана на продажбата на 10 типови пластични производи од еднократна пластика со цел да се забави загадувањето со пластика. Забраната, која...

До 2050 година ќе има пад на популацијата за 2/3 во...

0
Се предвидува дека околу 802 региони во Европската унија ќе имаат помала популација во 2050 година отколку во 2019 година, додека во извештајот на...

Новата образовна програма Еразмус+ 2021-2027 со двојно зголемен буџет и многу...

0
Седумгодишната образовна програма на Европската Унија „Еразмус + (2021-2027)“ е официјално објавена. Националната агенција за европски образовни програми и мобилност (НАЕОПМ) соопшти...

ЕУ: Ковид-пасошите ќе важат за сите вакцини, а и за граѓаните...

0
Дигиталните т.н. „зелени сертификати“, кои треба да станат оперативни во ЕУ до почетокот на летото, ќе бидат издавани за сите вакцини против Ковид-19, а...

Бретон го презентира корона-пасошот за ЕУ, ќе биде достапен од 15...

0
Европскиот комесар за единствен пазар, Тиери Бретон, во интервју за неколку француски медиуми го презентира европскиот здравствен сертификат за вакцинација против коронавирусот, кој...

Европската агенција за лекови ја одобри вакцината на Johnson & Johnson

0
ЕУ може да смета на уште 400 милиони вакцини против корона вирусот. Европската агенција за лекови ја одобри и вакцината на компанијата Jаnssen, зад...

Земјите-членки на ЕУ начелно се договорија да воведат КОВИД-пасоши

0
Шефовите на државите и владите на земјите-членки на ЕУ принципиелно се согласија да се воведе единствен пасош со потврда за вкацинација кој на луѓето...

Европската комисија предлага укинување на роамингот до 2032 година

0
Европската комисија вчера предложи процедурални уредби со кои се укинува роамингот за наредните десет години. Сегашната уредба, со која е укинат роамингот во ЕУ...

Европа до крајот на летото ќе ги вакцинира сите кои сакаат

0
Европскиот комесар за внатрешен пазар, Тиери Бретон, изјави дека нема потреба за нови вакцини и дека Европа планира да ги вакцинира сите кои сакаат...

„Ковакс“ го објави планот: Од земјите во регионот најмногу вакцини ќе...

0
Механизмот „Ковакс“ го објави планот за дистрибуција на вакцини против Ковид-19 што се однесува на земјите во развој, според кој, до средината на годината,...