12.7 C
Skopje
вторник, ноември 12, 2019
Почетна Тагови зависност

Таг: зависност

Колку книги можете да прочитате ако се откажете од социјалните медиуми?

Од едноставно прелистување фотографии на Instagram до споделување објави на Twitter, социјалните медиуми станаа неизоставен дел од нашите животи. Најголем дел од нас постојано...

Топ апликации кои ќе го решат проблемот со зависноста од мобилните...

Смартфоните веќе долго време се наше секојдневие, но кај одредени корисници може да се појави и зависност од тие уреди. Ако имате проблем да...

Поради телефоните децата стануваат депресивни, нервозни и помалку спијат

Паметните телефони станаа неизоставен дел од нашиот живот, но голем број луѓе веројатно се свесни дека ги користат повеќе токолку што би требало. Многумина...

Нов закон има за цел да спречи зависност од Facebook, Instagram,...

Големите технолошки компании ја прифатија зависноста од нивните производи како бизнис модел, а нивните иновации не се насочени кон подобри производи, туку како со...

Кина забрани видеоигри во кои има крв, мртовци и коцкање

Добри вести за компаниите кои произведуваат видеоигри е дека Кина повторно почна да одобрува игри, но лошата вест е дека воведе нови правила. Новите...

Српски технолози направија апликација која спречува појава на зависност од телефоните...

На децата во најрана возраст најмногу внимание им привлекуваат звуците и светлата, поради што подоцна лесно стануваат зависни од употреба на паметни телефони, компјутери...

Хотел на Бали забрани користење телефони и компјутери покрај базен

Живееме во време кога се што правиме мора да го споделиме на социјалните мрежи - излегување во ноќен клуб, вечера, гледање филм во кино...

Пет начини на кои социјалните мрежи влијаат врз нашето ментално здравје

Со оглед на бројот на болести поврзани со предолгото седење и бројот на луѓе кои ги убива секоја година, можеме да заклучиме дека седењето...

Социјалните мрежи се одговорни за лошиот сон кај децата?!

Се повеќе деца страдаат од пореметување на сонот, а научниците тој проблем го врзуваат со користењето на социјалните медиуми и дигиталните уреди непосредно пред...

Поради најпопуларните видеоигри во светот се распаѓаат и бракови

Зависноста од дроги, алкохол и коцкање со години е една од најчестите причини за оддалечување на брачните партнери еден од друг и развод, а...

НАЈПОПУЛАРНИ