-5.8 C
Skopje
петок, јануари 24, 2020
Почетна Тагови истражување

Таг: истражување

Научници од Кардиф: Лекот за ракот се крие во имунолошкиот систем!

Тим научници од Универзитетот во Кардиф во Велс, открија начин за уништување на ракот на простата, гради, бели дробови и на други...

Макпрогрес отвара институт за истражување и развој

Институтот за истражување и развој на прехрамбена кондиторска технологија има задача да го поттикне и унапреди создавањето на специјализирани кадри кои понатаму...

Компаниите сакаат среќни работници – се повеќе воведуваат продолжени викенди

Се поголем број компании во светот воведуваат четиридневна работна недела наместо досадната петдневна недела за да ги задржат квалитетните и способните работници,...

Луѓето кои работат од дома заработуваат повеќе од тие кои патуваат...

Работењето од дома во последно време е се попопуларно. Се повеќе работни места се врзани за работата на компјутер и Интернет, поради...

Миленијалците се најосамената генерација

Според едно најнов истражување на возрасната популација во САД, миленијалците се најосамената генерација. Студијата YouGov покажала дека 30% од миленијалците секогаш или често се чувствуваат...

Поради вештачката интелигенција 120 милиони луѓе во светот ќе треба да...

Времето кога луѓето биле сигурни од првиот ден на вработувањетот дека ќе останат на работа до пензионирање одамна помина и денес веќе нема никаква...

Само пет алкохолни пијалаци неделно можат да ви го скратат животот

Консумирањето само пет алкохолни пијалаци неделно може да додеве до рана смрт, тврдат научнциите. Пиењето само 100 грама алкохол неделно, што е еднакво на...

Ова се најиновативните градови во светот

Иновациите се најбитниот елемент за успех. Најголемите корпорации долго време таргетираат иновациски хабови богати со таленти, но битката за таленти сега го интензивира фокусот...

Истражувањата покажаа во кои години сме најподложни на стресот

Најпознатата болест на денешницата, стресoт се смета за најголемиот човеков непријател во 21 век. Неодамна објавеното истражување, кое го спроведе британското Здружение за управување...

Матичните клетки се потенцијален лек за ќелавост!

Периките и трансплантацијата на коса во иднина ќе станат минато? Научници наведуваат дека во текот на истражувања врз животни дошле до заклучок дека косата...

НАЈПОПУЛАРНИ