8 C
Skopje
вторник, мај 26, 2020
Почетна Тагови мисија

Таг: мисија

Над 3.500 лица од земјава досега испратиле имиња за мисијата „Марс...

Над 3 500 лица од земјава ги дале своите имиња кои треба да бидат испратени на Марс со мисијата на НАСА. Аплицирањето се прави...

Индија успешно лансираше ракета кон Месечината

Индија успешно ја започна својата лунарна мисија откако минатата недела го одложи лансирањето на ракетата поради технички проблеми. Candrayaan-2 денеска беше лансирана од вселенската станица...

НАСА ќе бара живот на Титан, најголемата месечина на планетата Сатурн

НАСА ја најави својата нова мисија за истражување на Сончевиот систем во потрага за траги кои би можеле да го објаснат потеклото на човештвото....

Фантастична фотографија од Марс во 360 степени

Роверот Opportunity на НАСА слета на Марс на почетокот на 2004 година, а планираната мисија која требаше да трае три месеци де продолжи на...

Овој месец Израел ќе го лансира својoт прв вселенски брод без...

Израел во текот на месец февруари ќе го лансира својот прв вселенски брод без екипаж, со мисија да слета на Месечината. На леталото наречено...

Кинескиот памук не ги преживеа ниските температури на Месечината

Никулците од памук кои изникнаа на Месечината во рамките на кинескиот биолошки експеримент не ги преживеаја ниските ноќни температури. Откако Кинезите се пофалија дека...

Кина идната година ќе испрати вселенско летало на Марс

Кина сака идната година да испрати свое вселенско летало на Марс откако успешно ја реализираа мисијата на темната страна од Месечината. Имено, леталата Jade...

Кинезите ги направија првите фотографии од темната страна на Месечината

Кинескиот вселенски ровер направи неверојатни снимки од спротивната страна на Месечината, што во научниот свет се смета за уште еден триумф на кинеската мисија...

НАСА откри гасовита планета трипати поголема од Земјата

Мисијата Tess на НАСА има задача да трага по планети кои се движат околу најблиските ѕвезди. Новооткриените светови ќе станат таргети за телескопите кои...

НАСА ја направи најблиската фотографија од Сонцето

НАСА ја направи најблиската фотографија од Сонцето досега во обид да разбере како функционира ѕвездата. Сондата Parker Solar Probe се наоѓаше на околу 27,1...

НАЈПОПУЛАРНИ