Почетна Тагови храна

Таг: храна

Над 43 проценти од трошоците на домаќинствата за храна и пијалоци,...

0
За „храна и безалкохолни пијалоци“ домаќинствата во земјава потрошиле 43,1 процент, за „станарина, вода, електрична енергија, гас и други горива“ – 10,8 проценти и...

На овие четири видови храна корона вирусот може да живее со...

0
Центарот за контрола и превенција на болести и светската здравствена организација наведуваат дека можноста за заразување со корона вирусот преку храна, односно со допирање...

Совети како да заштедите, да го намалите отпадот на храна и...

0
Желбата да живееме поздраво и како поединци и /или како семејства подразбира помалку да ја загадуваме животната средина. Односно, да го намалиме отпадот што го создаваме,...

Скопскиот стартап DishWish ќе Ве храни здраво додека сте на работа...

0
Пред неколку дена и официјално е лансиран новиот домашен стартап  кој ќе Ви испорачува оброци по утврдено мени (режим) за секој работен ден во договорениот временски период...

Светските цени на храната највисоки во последните пет години

0
Цените на билните масла во декември пораснаа за 9,4 проценти во однос на ноември. Светските цени на храната во декември 2019. година пораснале трет месец...

Финските научници произведоа храна од воздух

0
Протеинот што се произведува од „воздух“, за десет години по цена ќе се натпреварува со сојата, велат финските научници. Се произведува од бактерии од...

Heatbox е кутија за храна која сама ја загрева храната

0
Сега повеќе нема да мора да јадете ладни оброци благодарение на кутијата за храна Heatbox. Доколку на работа или на училиште сте си понеле...

Океаните во иднина ќе произведуваат шест пати повеќе храна отколку денес

0
Со примена на технолошки решенија и подобро управување океаните во иднина ќе можат да произведуваат до шест пати повеќе храна отколку денес, велат научници...

Една третина од храната во светот се фрла – 70 држави...

0
Повеќе од 70 држзави де обврзаа да преземат поголеми мерки за да се намали количината храна која се расипува и се фрла поради лошото...

Денес голема донаторска акција „Нахрани 10.000“

0
Храна за социјално загрозени граѓани ќе може да се донира денеска до 18 часот на 19 локации во Скопје, Велес, Битола, Штип, Кочани и...