4 C
Skopje
сабота, април 10, 2021
Почетна Тагови храна

Таг: храна

Наскоро оглас за доделување државно земјоделско земјиште за органско производство

Македонија има поволни агроеколошки услови за развој на органското земјоделско производство, затоа започнуваме со реализација на сет мерки за стимулирање и унапредување на овој...

АНАЛИЗА: Каква храна ќе јадеме во иднина?

Бидејќи планетата Земја постојано се менува под наше влијание, се менуваат и ресурсите кои ни се на располагање за преживување. Тие стануваат се поограничени...

Ова се македонските активисти кои ќе ја променат иднината на храната

Сѐ поголемиот број на население во светот, во комбинација со ограничените ресурси и негативните економски трендови го доведуваат во прашање квалитетот на храната и...

„Ретвитни оброк“ – смени го светот

Во Македонија има многу луѓе кои не можат да си дозволат ниту основен оброк, а храна секојдневно се фрла. Апелираме до сите граѓани, секое...

Tupperware Tracker e гаџет кој ќе ви каже кога ќе се...

Стартапот Ovie Smarterware од Чикаго си зададе мисија да им помогне на Американците да фрлаат помалку отпад од храна. Тие дизајнираа паметни уреди кои...

Астронаутите ќе јадат храна направена од човечки измет

Благодарение на научници од Државниот универзитет Пенсилванија астронаутите повеќе не мора да се грижат за залихите од храна кои мора да ги носат кога...

Холандија стана втор најголем извозник на храна во светот

Холандија ја намали употребата на вода за 90% и речиси целосно ја изфрли употребата на пестициди, а сепак успеа да стане вториот најголем извозник...

Наскоро со телефонот ќе можете да детектирате бактерии во храна

Дали спанаќот што го јадете е безбеден или е контаминиран? Во блиска иднина еден евтин уред кој е врзан за всшиот паметен телефон ќе...

Франција е на прво место во светот по одржливата политика за...

Благодарение на проактивните мерки за да се намали отпадот од храна, Франција сега е на прво место по одржливоста на храната. Во 2016 година...

Британки осмислија апликација за споделување на вишокот храна

Остатоците од ручекот, овошјето заборавено во фрижидер или конзервите сокриени во кујнските ормарчиња не мора да завршат во ѓубре. Две Британки осмислија апликација која...

НАЈПОПУЛАРНИ