10 C
Skopje
сабота, април 10, 2021
Почетна Тагови храна

Таг: храна

Хелсинки е првиот град во светот каде што дронови ќе доставуваат...

Финскиот град Хелсинки е првиот град во светот каде што дронови ќе доставуваат храна и други продукти. Компанијата Wing соопшти дека програмата за достава...

Во Загреб претставена 3Д печатена храна

3Д иднината веќе пристигна во Хрватска. Во Загреб во петокот навечер се готвеше храна која настанала со помош на 3Д печатење. За изработка на...

ВИДЕО: Оваа амбалажа може да се јаде!

Како што нашата планета станува пренатрупана со отпад кој не може да се рециклира, да се преработи или буквално да се уништи, дизајнерите и...

Обединетото Кралство се бори со отпадот од храна со фрижидери поставени...

Овие заеднички фрижидери ќе помогнат да се реши проблемот со отпадот од храна. Рестораните, супермаркетите и домаќинствата во Обединетото Кралство го донираат вишокот храна....

Овој скенер може да ги детектира сите состојки во храната што...

Овој интересен гаџет ви кажува што има во вашата храна. Изгледа како мал USB стик, но врши многу побитна функција. Молекуларниот скенер наречен Scio...

Три креативни и иновативни начини за намалување на отпадот од храна

Додека во мнгоу земји во светот се уште владее глад и луѓето умираат од неухранетост, во други проблем е отпадот од храна затоа што...

Младите земјоделци од денеска можат да конкурираат за финансиска подршка

Објавен е нов повик за доделување грантови во висина до 10.000 евра за млади земјоделци и сточари. Парите може да се користат за започнување...

Макпрогрес на еден од најважните саеми во САД, Summer Fancy Food...

Макпрогрес се претстави на најважниот саем од прехранбената индустрија во САД, Summer Fancy Food Show во Њујорк, што се одржа од 30 јуни до...

„Светски пикник“ овој викенд во Градски парк, ќе се вкусат специјалитети...

Советот на странски инвеститори на Стопанската комора и годинава трет пат по ред го организира хуманитарниот „Светски пикник“ на која граѓаните ќе можат да...

„Ајде Македонија“: во Македонија скоро половина милион лица ги немаат сите...

„Ајде Македонија“ е организација чија мисија е Македонија без отпад. Како држава во која голем дел од населението работи во системот за производство на...

НАЈПОПУЛАРНИ