Почетна Тагови AI

Таг: AI

ФИТР и Семос Едукација: Бесплатни обуки за 1000 лица за вештачка...

0
Семос Едукација и Фондот за иновации и технолошки развој започнуваат партнерски проект за развивање и поголема имплементација на вештачката интелигенција во државата. Преку бесплатна...

Загреб станува центар за стартапи кои развиваат проекти со вештачка...

0
Годинава во Загреб стартуваше со работа инкубатор посветен на стартапи кои развиваат идеи на полето на вештачката интелигенција, машинското учење и напредната аналитика. Во...

Кина гради паметен град со кој целосно ќе управува вештачка интелигенција

0
Кина развива нов паметен град кој целосно ќе биде контролиран од вештачка интелигенција. Жителите во тој град и нивните посетители ќе ги служи вештачка...

Паметната перница Zerema автоматски ја прилагодува висината за поудобно спиење

0
Zerema е ултимативно решение за сите кои се чувствуваат постојано уморни затоа што не добиваат квалитетен сон. Според кампањата на платформата за групно финансирање...

Facebook претстави вештачка интелигенција која може да преведува 100 јазици без...

0
Facebook претстави софтвер базиран на машинско учење кој може да преведува 100 јазици без да се портпира на англискиот како посредник, како што прават...

Првиот хуманоиден робот во светот Софија откри како вештачката интелигенција помага...

0
Изминатите неколку месеци гледавме и слушавме експерти кои ги кажуваа своите мислења за опасностите на новиот корона вирус, потенцијалните лекови, нивните предвидувања за развојот...

Како ќе изгледа вежбањето дома во иднина

0
Поради ситуацијата во светот денес - корона вирусот го промени нашето нормално секојдневние - се менуваат и нашите навики, се менува тоа што смееме,...

Вештачка интелигенција доби задача да најде лек за корона вирусот

0
Изгледа дека е неопходно да се вложат натчовечки напори за да се ублажи пандемијата која убива толку многу луѓе. Важноста на вештачката интелигенција во...

LinkedIn разви технологија која ќе им помогне на луѓето да најдат...

0
Мрежата LinkedIn, која е во сопственост на Microsoft, во време на кризата предизвикана од корона вирусот осмисли како ќе им помогне на корисниците кои...

Huawei претстави 5G мрежа поддржана од вештачка интелигенција за образовните институции...

0
Huawei ја најави целосната комерцијализација на своето технолошко решение специјализирано за образовни институции и големи бизнис субјекти наречено НiCampus, кое ќе овозможи целосно безжична...