6.7 C
Skopje
недела, декември 8, 2019

Nokia претстави нови паметни телефони

Kabtel desktop

Компанијата HMD Global, која има лиценца за користење на брендот Nokia, може да бие исклучително задоволна со успехот кој го остварија на пазарот во текот на минатата година, а на вчерашната конференција претставија три нови модели, односно наследници на минатогодишните уреди, пренесува Zimo. Новите телефони имаат поголеми екрани, уште подобар хардвер и чист Android. Телефоните Nokia 2.1, 3.1 и 5.1 се од ниска и средна категорија, а корисниците освен со хардверот ќе ги привлечат со пристапната цена.

Од компанијата велат дека новите уреди покрај пристапот до најновите услуги на Google како Google Аsѕistent носат и чисто, сигурно и секогаш ажурирано Android искуство со Android One и Android Go во комбинација со врвната изработка, дизајн и перформанси.

Nokia 2.1
Најевтиниот модел Nokia 2.1 има поголем екран од претходниците – 5,5 инчи, HD резолуција, процесор Snapdragon 425, 2 GB RAM и 8 GB меморија за складирање податоци. Задната камера има 8 мегапиксели, а предната 5 мегапиксели. Батеријата има доста голем капацитет од 4.000 mAh и во комбинација со моќниот процесор ќе овозможи телефонот да не мора да се полни 2 дена. На одредени пазари ќе се најде во продажба од јули по цена од 115 долари.

Nokia 3.1
Овој модел е многу битен за HMD Global затоа што станува збор за нивниот најуспешен и најпродаван телефон. Новата генерација доаѓа со помоќен хардвер и HD+ екран од 5,2 инчи. Процесорот е Media Tek 6750, има 2/3 GB RAM и 16/32 GB простор за податоци. Задната камера е со резолуција од 13 мегапиксели, а предната од 8 мегапиксели. На пазарот ќе се најде во јуни по цена од околу 160 долари за верзијата со 2GB и 16GB меморија и околу 195 долари за верзијата со 3GB и 32GB меморија.

Nokia 5.1
Ова е најмоќниот телефон кој го претстави Nokia вчера. Екранот има 5,5 инчи и резолуција од 2160 x 1080 пиксели. Задната камера има 16 мегапиксели, додека предната има 8 мегапиксели. Оперативниот систем е Android One (8.0 Oreo), додека капацитетот на батеријата е околу 3.000 mAh. Процесорот е осмојадрен Media Tek 6755 и доаѓа со верзии 2 и 3 GB RAM, односно 16 GB меморија за складирање.  На страната има сензор за отпечатоци и поддршка за NFC технологија.

Сподели!
  •  
  •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!
  •  
  •