-4 C
Skopje
среда, ноември 25, 2020

Растителното пилешко месо на KFC се распродаде за само пет часа

E-commerc 11.11.2020

Нема сомнение дека растителните замени за месото стануваат се попопуларни, но кога последен пат луѓето полуделе по некое ново „растително месо“ како по некој нов телефон или нов филм? Ете и тоа се случи сега. Компанијата Beyond Meat и најголемиот синџир во светот за брза храна од пилешко месо го претставија нивото „растително пилешко месо“ во ресторан на КFC во Атланта на 27 август и „пилешкото“ се распродаде за само пет часа.
KFC продаде иста количина од новиот производ колку што вообичаено продава од најпопуларните порции вистинско пилешко месо. Компанијата планира да ги анализира резултатие од ова тестирање и да одлучи што ќе презема наредно. Со оглед на неочекуваниот прием кај консументите, многу е веројатно дека компанијата ќе го пушти новиот производ во сите свои ресторани ширум светот.
 

Сподели!
  •  
  •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!
  •  
  •