22 C
Skopje
вторник, јули 7, 2020

Нови цени на горивата

Kabtel desktop

Регулаторната комисија за енергетика денеска напладне ги објави новите цени за горивата кои ќе важат од ноќеска на полноќ до идниот понеделник.

Според новиот ценовник, малопродажните цени на Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98 ќе останат непроменети и неделава. Тоа значи дека од ноќеска литар Еуросупер БС 95 и понатаму ќе се продава по 68,50, а Еуросупер БС 98 по 70,50 денари за литар.

Малопродажните цени на Еуродизел и на екстралесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемуваат за 0,50 денари за литар, па новата цена на Еуродизел ќе биде 61,50 денари за литар, а на екстралесното масло за домаќинство 50,50 денари за литар.

Малопродажната цена на мазутот М-1 НС исто така останува иста како минатата недела и ќе знесува 33,186 денари за килограм.

Сподели!
  •  
  •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!
  •  
  •