21 C
Skopje
вторник, август 11, 2020

Кина го пушти во употреба најголемиот телескоп во светот

UAKS desktop

Во заботата Кина официјално го пушти во употреба џиновскиот радиотелескоп кој треба да лови вонземски живот, а кој го тестираа последните четири години. Five-hundred-meter Aperture Spherical radio Telescope (FAST), како што е официјалното име на телескопот, постави нов светски рекорд како најголемиот телескоп во светот со само една чинија и дијаметар од половина километар.

Сега кога телескопот е целосно во функција и отворен за истражувачи и научници од целиот свет, астрономите ќе можат да ѕирнат во многу повеќе делови од универзумот отколку претходно и потенцијално да откријат знаци на вонземски живот. .

FAST е околу 2,5 пати помоќен отколку кој било друг радиотелескоп во светот и се очекува да има четири пати поголем досег отколку телескопот кој е втор по големина. Тоа значи дека научниците ќе можат да откријат нови небесни тела во претходно за нас недостапни делови од универзумот.

Сподели!
  •  
  •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!
  •  
  •