19 C
Skopje
понеделник, септември 28, 2020

Нови цени на горивата

TMF desktop 19.08.2020

Регулаторната комисија за енергетика денеска ја соопшти својата одлука за новите цени на горивата. Според одлуката, од ноќеска на полноќ малопродажните цени на нафтените деривати се зголемуваат во просек за 2,32%.

Малопродажната цена на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 останува непроменета. Тоа значи дека и неделава ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе се продава по цена од 68 денари за литар, додека литар ЕУРОСУПЕР БС-98 и понатаму ќе чини 70 денари.

Цените на ЕУРОДИЗЕЛ и на екстралесното масло за домаќинство се намалуваат за 1,5 денари за литар. Така, ЕУРОДИЗЕЛ од ноќеска на полноќ ќе се продава по 61 денари за литар, додека екстралесното масло за домаќинство 50 денари за литар.

Сподели!
  •  
  •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!
  •  
  •