Москва објави дека руските вакцини се ефикасни и против британскиот сој на корона вирусот

- Advertisement -

Компаративно истражување покажа дека антителата создадени после вакцинирање со руските вакцини Sputnik V и EpiVacCoronа штитат и од британскиот сој на корона вирусот, објави агенцијата за заѓтита на потрошувачите Роспотребнадзор.

Засега не се спроведени истражувања дали тоа важи и за јужноафриканскиот сој. Германскиот институт Роберт Кох за контрола на зарази објави дека уште нема докази дека вакцините се помалку делотворни против британскиот сој на вирусот, кој се шири и во Германија.

- Advertisement -

Експертите веруваат дека некои вакцини сепак се помалку ефикасни против муѕтацијата од Јужноафриканската Република.

Sputnjik V постои на рускиот пазар веќе шест месеци и се користи во повеќеод 15 држави, а EpiVacCorona нема да влезе во употреба до март.

- Advertisement -

Европската агенција за лекови уште ја нема одобрено рускат вакцина, но тоа го направи унгарската државна агенција минатиот месец, па Унгарија стана првата земја-членка на ЕУ која ја користи вакцината Sputnjik V.

(Zimo)

- Advertisement -

(фото: Freepik)

Сподели!
- Advertisement -