Милијардерот Хејл ја продолжи традицијата во Масачусетс: по илјада долари за студентите!

- Advertisement -

Традицијата што милијардерот Роб Хејл и неговата сопруга ја започнаа за време на пандемијата на коронавирус продолжува и денес. Минатата недела Хејл им подари плик со илјада долари на дипломираните студенти на Универзитетот Дартмут во Масачусетс.

Но, тие 1.000 долари имаа еден услов: мораа да задржат 500 долари, а остатокот да го дадат. Тоа не ги спречи илјадници студенти да брзаат на сцената на дождот за да ја добијат својата награда, пренесуваат американските медиуми кои додаваат дека Дартмут е четвртиот универзитет по ред каде Хејл донирала пари.

- Advertisement -

Сакаме да ви подариме два подароци. Првиот е нашиот подарок за вас“, им рече Хејл на студентите. „Вториот е дарот на давање“. Овие тешки времиња ја зголемија потребата за споделување, грижа и давање. На нашата заедница и требате вие ​​и вашата дарежливост повеќе од кога било.

Хејл е основач и извршен директор на Granite Telecommunications, а Форбс ја проценува неговата нето вредност на 5,4 милијарди долари. Тој, исто така, поседува малцински удел во НБА тимот на Бостон Селтикс.

- Advertisement -

Иако не е можно да се потврди дали студентите ќе ги донираат останатите 500 долари, Хејл верува дека „огромното мнозинство ја прават вистинската работа и се среќни поради тоа“.

Како што пишува Fortune, еден од студентите со кои разговарале им рекол дека своите 500 долари ќе ги искористи за студентски заем, а другите 500 ќе ги даде на театарска трупа и госпел хор со кој бил вклучен на универзитетот.

- Advertisement -

Хејл им кажа на студентите дека неговиот пат до успехот е тежок, откако неговата претходна компанија, Network Plus, поднесе барање за банкрот во 2002 година, за време на падот на dotcom.

„Дали некогаш сте сретнале некој што изгубил милијарда долари претходно? рече Хејл. „Можеби ќе бидам најголемиот губитник што некогаш сте го сретнале, но мора да седите на дожд и да ме слушате“, се пошегува тој, а подоцна за медиумите изјави дека дел од пораката што сакал да ја пренесе е дека е во ред да се ризикува. во животот и не успеваат.

Хејл, пишува Fortune, е многу баран како говорник и најави дека планира да подели повеќе пари следната година. На студентите на кој универзитет? Секоја година е изненадување.

Извор – Kariera.mk

Фото – Wikipedia

Сподели!
- Advertisement -