4.8 C
Skopje
вторник, ноември 29, 2022

Во Дубаи се тестираат првите беспилотни такси кои се хибрид од...

Компанијата Next Future Transportation со седиште во Калифорнија објави дека во Дубаи ќе почнат да се тестираат нивните беспилотни електрични возила NX1, кои се...

Во Холандија се отвори првиот супермаркет во светот без пластика

Првиот супермаркет, односно дел од супермаркет без пластика се отвори во Амстердам, Холандија. Супермаркетот е на синџирот Ekoplaza. Во овој супермаркет купувачите можат да...

Овој филтер од графен ја претвора гадната морска вода во вода...

Австралиски научници направија технологија за биоразградливи филтри од графен со кој преку само една филтрација можат да се отстранат сите нечисти честички и сол...

Во наредните 200 години нивото на морињата ќе се покачи за...

Нивото на морињата и океаните во наредните два века ќе се зголеми за од 0,7 до 1,2 метри дури и ако владите стават крај...

Еден од секои четири најголеми градови во светот може да снема...

Кејптаун во Јужна Африка бро се приближува до она што го нарекуваат „Денот нула“, односно моментот кога оваа метропола од речиси 4 милиони жители...

Јапонска компанија ќе го гради највисокиот дрвен облакодер во светот

Јапонската компанија Sumitomo Forestry ги откри плановите за најголемиот дрвен облакодер во светот, кој ќе се гради во центарот на Токио. Дизајниран е од...

Осум високотехнолошки градови од иднината (1)

Наголемо се планира изградба на нови градови за да се тргне бремето од постојните градови. Во идеални услови новите градови треба да обезбедат работни...

Кралицата Елизабета Втора забрани употреба на пластични шишиња и сламки во...

Кралицата Елизабета Втора неодамна забрани употреба на пластични шишиња и пластични сламки во палатите со цел да се намали пластичниот отпад. Independent и The...

Instagram ќе дозволи да споделувaтe објави од други луѓе – но...

Од Instagram потврдија дека ја тестираат опцијата која на корисниците ќе им овозможи да споделуваат објави од други луѓе во нивните кратки „приказни“. Во...

Бил Гејтс планира загадувањето од воздухот да го претвори во еколошко...

Дали во иднина воздухот ќе можеме да го претвораме во гориво? Можеби звучи сосема лудо, но токму тоа е идејата на соосновачот на Microsoft,...

НАЈПОПУЛАРНИ