15 C
Skopje
среда, мај 27, 2020

Германија претстави план за бесплатен јавен превоз како мерка против аерозагадувањето

Иако Германија станува лидер во искористување на ветерна и соларна енергија, аерозагадувањето уште не е ставено под контрола, поради што ЕУ упати предупредување до...

Полска иноваторка направи амбалажа од комбуха која може да се јаде

Роза Јануш, студент по дизајн од Полска ја креираше Scoby - еколошка алтернатива за пластичната амбалажа која се одгледува на ист начин како што...

Рибина кожа – мода која зема замав

Се повеќе рибината кожа се користи како алтернатива за кожата од крави или волови за производство на аксесоари како што се чанти, каиши или...

По забраната на пластичните, Велика Британија ќе отвора фабрика за хартиени...

Пластиката за еднократна употреба постепено се забранува во целиот свет, а Велика Британија се приклучува на бранот. Неколку компании гиганти од индустријата за амбалажа,...

Блумберг: Половина од светот ќе се напојува со обновлива енергија до...

Новата годишна анализа на Блумберг именувана New Energy Outlook 2018 предвидува како ќе се развива пазарот на електрична енергија до средината на овој век. Анализата...

Овие уникатни чанти се направени од рециклирани билборди

Во САД има околу 300.000 билборди, од кои годишно се создава отпад од илјадници килограми, Додека овој цврст материјал е одличен за да ги...

Норвешка го најави почетокот на ерата на електрични авиони

Големите автомобилски компании пренасочуваат се повеќе ресурси кон развојот на електрични автомобили, кои во иднина ќе доминираат по патиштата во светот. Иако тој процес...

Кина нема повеќе да увезува пластичен отпад – пластиката ќе биде...

Група научници соопшти дека одлуката Кина повеќе да не прифаќа и да не увезува пластичен отпад од другите земји ќе резултира со акумулација на...

Еве како Шведска го претвора ѓубрето во енергија

Шведска е толку добра во рециклирањето што веќе неколку години мора да увезува ѓубре од други држави за да ги одржи фабриките за рециклирање...

Мексико Сити поставува вертикални градини покрај патиштата

Главниот град на Мексико, Мексико Сити, поставува вертикални градини покрај најпрометните патишта со цел да се подобри квалитетот на воздухот. Секоја вертикална градина се...

НАЈПОПУЛАРНИ