7.2 C
Skopje
петок, ноември 15, 2019
Почетна Inno Tech Club Успешни приказни

Успешни приказни

Inno Tech Club desktop 16.10.2019

Македонската иновативна апликација Challenger која наградува за пешачење и возење велосипед ќе го освојува Балканот!

Да живеете здраво, а за тоа да бидете и наградени. Токму тоа е целта на македонскта апликација Challenger...

Тинејџер од Прилеп измисли шприц кој 100 проценти ги штити медицинските лица од зарази

Сашо Јандрески од Прилеп е ученик во втора година во гимназијата „Мирче Ацев“ кој на 16 години патентираше уникатен и специјален медицински шприц, единствен...

Регионалното поврзување на компаниите од металната и електро индустријата е предуслов за соработка со големите светски компании

Macedonia Manufacturing Expo 2019 е настан во организација на Македонската Aсоцијација на Mетална и Eлектро Индустрија  – МАМЕИ и Делегација на Германското стопанство во...

Дигитализацијата е огромна шанса за малите економии како Македонија

Телекомуникацискиот оператор „Оне.Вип“, кој е дел од групацијата „A1 Телеком Австрија“, присутна во седум земји во регионот, на почетокот на месецов и официјално се...

Студенти од Машински факултет и нивниот велосипед со филтер за чист воздух наградени во Сеул

Велосипедот со филтер за прочистување на воздух, проект на студенти на Машинскиот факултет, доби два златни медали и диплома за најдобар пронајдок во Сеул,...

По израелски терк, Young Engineers во Македонија едуцира иновативни и креативни деца со вештини за 21 век!

e² Young Engineers Skopje Macedonia е лиценца на светскиот бренд Young Engineers кој потекнува од Израел, наменет за интердисциплинарно изучување на наука, технологија, инженерство...

Македонската иновација за 3Д мапирање интересна за најпознатите светски компании за автономна навигација на возила

Најпознатите светски компании за автономна навигација на возила и најголемиот производител на системи за навигација кои се користат во мобилните телефони и други автономни...

Македонска иновативна компанија создаде уникатен адитив за гаснење пожар

Со поддшка на Фондот за иновации и технолошки развој развиен е македонски производ каков досега нема во регионот, а кој може да има голема...

Македонските средношколци освоија злато и три бронзени медали на Светската олимпијада по геонауки

Македонскиот тим доби една златна и три бронзени награди на 13-тата Светска олимпијада по геонауки која се одржува во Јужна Кореја. Златниот медал е освоен...

Иван, Никола, Фидан и Душко, средношколци од Кочани успешни на Европскиот натпревар на најдобри ученички компании во Франција

  Иван, Никола, Фидан и Душко, младите средношколци од СOУ “Ѓошо Викентиев” од Кочани со својата креативност, иновативност и тимски дух успешно ја претставија својата...

НАЈПОПУЛАРНИ