12.8 C
Skopje
среда, октомври 4, 2023

Економија

Kabtel desktop

Новите национални херои на државата се семејните бизниси

Со оглед на економските процеси низ кои изминативе 25 години минува Македонија, може да им се даде признание на семејните бизниси дека се...

Промовиран порталот „Отворени финансии“

Од денеска пред очите на јавноста ставаме финансиски податоци за над дванаесет и пол милиони трансакции. Стандардите се поставени. Секогаш кога некое...

Се зголемува прагот за ДДВ обврзници

Владата на денешната седница го утврди текстот на Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за данокот на додадена вредност, со кој...

Арсовска: Претпријатијата се ‘рбет на економијата и им треба поддршка

Данела Арсовска, претседател на Сојуз на стопански комори на Македонија (ССК), како претседавач на панел-сесијата на тема: „Moжности за финансирање на малите...

Арсовска: Од вкупниот буџет 3% за директна поддршка за приватниот сектор

Да почнеме најпрво со претпоставката за раст на економијата врз која се базира приходната страна на буџетот, веднаш се доведува во прашање...

„Вардар Доломит“, „Алма-М“, „Киппер“, „Нептун“ и „Даути“ во првите пет од ТОП 100 компании

Стопанската Комора на Северозападна Македонија(СКСЗМ) денеска ги додели наградите за ТОП 100 најголеми, најмоќни и најуспешни компании за 2019 година, пренесе магазинот Instore.mk.

Со помош на УСАИД, FX3X ќе едуцира кадар за визуелни ефекти и дигитална анимација

Денеска, Проектот на УСАИД за развој на деловниот екосистем и компанијата за анимација и визуелни ефекти FX3X отпочнаа соработка за унапредување на развојот...

Алкалоид инвестира 1,8 милиони евра во фабриката во Србија

„Алкалоид“ АД Скопје континуирано вложува во освојување поголемо пазарно учество на постојните и нови пазари во странство. За таа...

Бизнисмените го поздравуваат враќањето на рамниот данок

Стопанската комора на Македонија ја поздравува одлуката на Министерството за финансии за одложување на примената на Законот за данок на личен доход,...

Прагот за ДДВ обврзник се зголемува на два милиони денари

Прагот за ДДВ обврзник ќе се зголеми од еден милион денари на два милиони денари. Ова ќе биде уредено со измените во...

НАЈПОПУЛАРНИ