15.8 C
Skopje
вторник, септември 28, 2021

Технологија

Kabtel desktop

ВИДЕО: Cassie е првиот двоножен робот во светот кој претрчал 5 км

Научници од Државниот универзитет Орегон одржаа несекојдневно тестирање на својот двоножен робот наречен Cassie. Роботот мораше да трча 5 километри со едно...

ВИДЕО: Audi Grandsphere е вистинска соба на тркала

https://www.youtube.com/watch?v=JoKMs7cih_k Audi претстави концепт на луксузен електричен автономен автомобил во кој можете буквално да живеете. Од Audi...

Готов првиот електричен воз во светот кој работи на батерии

Производителот на товарни возови во соработка со Универзитетот Карнеги Мелон ја претстави првата електрична локомотива на батерии во светот. Компанијата со седиште...

LG направи огромен екран за домашно кино кој чини околу 2 милиони долари

LG подготви нова понуда на Direct View LED (DVLED) екрани за домашно кино, а најскапиот модел има вртоглава цена. Новите екрани се...

Rolls-Royce го создаде најбрзиот целосно електричен авион во светот

https://www.youtube.com/watch?v=o-rfAifj6cc После само една година работа Rolls-Royce успешно го направи првиот лет со својот целосно електричен авион,...

Telemach Hrvatska ја гради најбрзата 10 гига оптичка мрежа во Европа

Компанијата Telemach на конференција за печат ги претстави резултатите и плановите за изградба на своја 10 гига оптичка мрежа и 5G технологија....

ВИДЕО: Русија претстави борбени роботи кои можат да уништуваат тенкови

Руската војска во текот на воената вежба „Запад“ претстави борбени роботи кои можат да уништуваат тенкови без опасност по руските војници. Роботите...

Зошто фармерите прават кружни градини во пустината Сахара?

https://www.youtube.com/watch?v=Neq-WXzlg1U Фармери од Сенегал се на пат да изградат вистински Кинески ѕид, но нивниот ќе биде целосно...

ВИДЕО: Ранец за велосипедисти за неколку секунди се претвора во заштитно перниче

Она што важи за возачите на моторцикли важи и за велосипедистите - дека најбитно е да носат кацига. Но, додека кацигата може...

Илон Маск ветува евтин паметен автомобил – за 2 години ќе пристигне Teslа од само 25.000 долари

Илон Маск веќе споменуваше планови за развој на најевтиниот автомобил на Tesla кој може да биде целосно автономен, а на состанок со...

НАЈПОПУЛАРНИ