20.8 C
Skopje
вторник, септември 28, 2021

Технологија

Kabtel desktop

Биткоинот допрва ќе расте: „Следната година ќе биде 100.000 долари“

Од компанијата „Standard Chartered“ очекуваат биткоинот да достигне 100.000 американски долари на почетокот на следната година. Истражувачкиот тим за...

ВИДЕО: Xavier е новиот робот-полицаец кој патролира по улиците на Сингапур

https://www.youtube.com/watch?v=ldTCyoQUf8Y Сингапур е град-држава познат по строгите закони и надзорните камери кои се наоѓаат буквално секаде. Како...

Facebook претстави паметни очила за сонце

Сопственикот ан компанијата Facebook, Марк Цукерберг, на својот официјален профил на социјалната мрежа претстави модел на паметни очила кои компанијата Facebook ќе...

LG направи вистинско еластично стакло

LG претстави нов заштитен слој за флексибилните екрани на телефони, за кој тврди дека е вистинско стакло кое се втика. Новиот слој...

Hyundai го претстави својот нов концепт автомобил кој го направи заедно со Мате Римац

https://www.youtube.com/watch?v=ksz79_I4jM0 На форумот Hydrogen Wave Forum, Hyundai ги објави плановите за нови производи базирани на водород и...

Ова е медицинската сестра Грејс – хуманоиден робот кој им помага на докторите

https://www.youtube.com/watch?v=V2p99YPEPZk Компанијата Hanson Robotics во 2016 година на светот му го претстави роботот Софија и ги одушеви...

Во 2024 година почнува масовно производство на првите автомобили на Apple

Досега имаше многу гласини за автомобилите на Apple, но и понатаму не знаеме некои конкретни детали за возилата. Познато е дека Кук...

Истражувачи создадоа материјал кој од едната страна топли, а од другата лади

Знаеме колку фрустрира кога јакната која сме ја облекле за да не стопли одеднаш почнува да не поти. Но, јакните направени од...

Amazon ќе вработува уште 55.000 луѓе

Компанијата Amazon планира да вработи 55.000 луѓе за корпоративни и технолошки позиции ширум светот во текот на наредните месеци, најави извршниот директор...

Xiaomi регистрираше нова фирма и тргнува во производство на електрични автомобили

Кинескиот технолошки гигант кој досега произведуваше паметни телефони и други интернет гаџети Xiaomi и официјални регистрираше нов бизнис - производство на електрични...

НАЈПОПУЛАРНИ