12.8 C
Skopje
недела, октомври 24, 2021
Почетна Тагови вештачка интелигенција

Таг: вештачка интелигенција

Паметната перница Zerema автоматски ја прилагодува висината за поудобно спиење

Zerema е ултимативно решение за сите кои се чувствуваат постојано уморни затоа што не добиваат квалитетен сон. Според кампањата на платформата за...

Facebook претстави вештачка интелигенција која може да преведува 100 јазици без...

Facebook претстави софтвер базиран на машинско учење кој може да преведува 100 јазици без да се портпира на англискиот како посредник, како...

Естонија направи вештачка интелигенција која ја намалува брзината на автомобилите кога...

Неодамна инсталираниот систем за детекција на животни во Естонија идентификува големи животни како што се елени, мечки, лосови, а потоа пали силјачки...

Британски The Guardian објави напис напишан од робот

The Guardian објави напис кој е целосно напишан од робот со цел да ги покаже можностите на роботите. Написот, всушност, е есеј...

Вештачка интелигенција ќе ги следи поранешните затвореници и ќе проба да...

TYPO Според податоците на американското Министерство за правосудство, дури над 80% од бившите затвореници повторно ќе бидат уапсени во...

Вештачка интелигенција ќе ви каже дали имате корона вирус според начинот...

Сите знаеме дека некој што е настинат звучи поинаку, но би препознале ли како звучи некој што е болен од рак или...

Првиот хуманоиден робот во светот Софија откри како вештачката интелигенција помага...

Изминатите неколку месеци гледавме и слушавме експерти кои ги кажуваа своите мислења за опасностите на новиот корона вирус, потенцијалните лекови, нивните предвидувања...

Microsoft ќе ги замени новинарите со вештачка интелигенција

Microsoft ќе ги замени со вештачка интелигенција десетиците новинари коишто работат на веб страницата на компанијата и автоматиризаните системи ќе одлучуваат кои...

Вештачка интелигенција доби задача да најде лек за корона вирусот

Изгледа дека е неопходно да се вложат натчовечки напори за да се ублажи пандемијата која убива толку многу луѓе. Важноста на вештачката...

LinkedIn разви технологија која ќе им помогне на луѓето да најдат...

Мрежата LinkedIn, која е во сопственост на Microsoft, во време на кризата предизвикана од корона вирусот осмисли како ќе им помогне на...

НАЈПОПУЛАРНИ