10.8 C
Skopje
недела, октомври 24, 2021
Почетна Тагови вештачка интелигенција

Таг: вештачка интелигенција

Вештачка интелигенција ќе надгледува дали Французите носат маски во јавниот превоз

Иако со месеци чиставме спротивставени мислења за ефикасноста на заштитните маски, кои би можеле да го намалат ширењето на корона вирусот, носењето...

Тим од инженери предвидува катастрофа ако премногу рано се укине социјалното...

Според Лабораторијата за компјутерска и вештачка интелигенција на МИТ, идната недела треба да видиме намален број на случаи на корона вирус во...

Вештачката интелигенција на Huawei шест пати побрзо поставува дијагноза на корона...

На онлајн конференцијата наречена „Сузбивање на КОВИД 19 со помош на технологија“, Huawei претстави технолошки решенија кои значајно помогнаа во превенцијата на...

Сноуден предупредува дека на владите ќе им се допадне контролата врз...

Едвард Сноуден, една од најпознатите личности во светот, која е одговорна за протекувањето на информациите за шпионирањето во САД, неделава предупреди дека...

Huawei развива дијагностички систем за болните од корона вирусот базиран на...

Во соработка со Универзитетот Хуангжу и компанијата Lanwon, Huawei разви и тестираше систем базиран на технологија за вештачка интелигенција кој брзо и...

ЕУ разработи стратегија за да стане сериозен конкурент на САД и...

Европската комисија претстави дигитална стратегија со која Европа ќе стане важен учесник на полето на дигитализацијата, каде што моментално засотанува зад САД...

Вештачка интелигенција може да предвиди кога пациентите ќе имаат срцев или...

Вештачка интелигенција точно предвиде кога има можност за срцев или мозочен удар. Тоа е прв таков случај во светот. Во студијата, предводена...

Почнуваат клинички тестирања на лекови создадени од вештачка интелигенција

Со помош на јапонската компанија Sumitomo Dainppon Pharma британската компанија Exscientia, фокусирана на развој на вештачка интелигенција, успеа да направи револуционерен...

Српските училници ќе добијат холограмски наставници и роботи

Роботите, виртуелната реалност, холограмските проекции на наставници се само некои од новините кои во наредните години ќе влезат во училниците во...

Samsung претставува нов систем за вештачка интелигенција – NEON

Јужнокорејскиот технолошки гигант Samsung го објави дигиталниот AI асистент Bixby уште во март 2017 година. Тој се најде и во Galaxy S8,...

НАЈПОПУЛАРНИ