Почетна Тагови вештачка интелигенција

Таг: вештачка интелигенција

ФИТР и Семос Едукација: Бесплатни обуки за 1000 лица за вештачка...

0
Семос Едукација и Фондот за иновации и технолошки развој започнуваат партнерски проект за развивање и поголема имплементација на вештачката интелигенција во државата. Преку бесплатна...

#FITRCLASSROOM: Македонија со национална стратегија за вештачка интелигенција

0
Предизвици и можности со кои се соочуваат иновативните компании од областа на вештачка интелигенција во Република Северна Македонија беше темата на последниот #FITRClassroom, организиран...

Загреб станува центар за стартапи кои развиваат проекти со вештачка...

0
Годинава во Загреб стартуваше со работа инкубатор посветен на стартапи кои развиваат идеи на полето на вештачката интелигенција, машинското учење и напредната аналитика. Во...

Ремче за кучиња ги чита емоциите на кучињата со помош на...

0
Јужнокорејскиот стартaп Petpuls Lab направи ремче за кучиња кое користи вештачка интелигенција со помош на кое сопствениците на кучињата ќе можат да откријат пет...

Паметно детско креветче ги успива бебињата со помош на вештачка интелигенција

0
Една од најтешките работи со кои се соочуваат родителите поосле раѓањето на бебето е спиењето. Ретки се тие чии бебиња сами заспиваат и спијат...

Што не очекува во 2021 година? Вештачката интелигенција ги кажа своите...

0
Вештачката интелигенција, барем засега, има предности и ограничувања. Додека, од една страна, е супериорна во анализата на големи количини податоци, никако не и лежи...

Илон Маск планира да патува во вселената за 2-3 години отсега

0
Додека НАСА планира враќање на Месечината и мисијaта Артемис вза 20204 година, плановите на Илон Маск и неговата компаанија SpaceX се многу поголеми и...

Кина гради паметен град со кој целосно ќе управува вештачка интелигенција

0
Кина развива нов паметен град кој целосно ќе биде контролиран од вештачка интелигенција. Жителите во тој град и нивните посетители ќе ги служи вештачка...

Саудиска Арабија ќе инвестира 20 милијарди долари во вештачка интелигенција

0
Саудиска Арабија ќе инвестира 20 милијарди долари во вештачка интелигенција дo 2030 година. Најголемата економија во арапскиот свет во октомври стартуваше стратегија за вештачка...

МИТ направи вештачка интелигенција која детектира корона вирус од кашлање преку...

0
Што ако има лесен и практичен начин за детектирање на вирусот дури и кај луѓето кои се асимптоматски? Изгледа дека има благодарение на новата...