24 C
Skopje
среда, јули 15, 2020
Почетна Тагови електрични автомобили

Таг: електрични автомобили

Кинеска компанија подготвува батерија за електрични автомобили со животен век од...

Многумина кои размислуваат да купат електричен автомобил најмногу се скептични околу траењето на батериите, односно се плашат дека батериите ќе се расипат...

Во екот на пандемијата на корона вирусот луѓето најмногу купуваа електрични...

Додека драматично паѓа продажбата на традиционалните возила на дизел и на бензин, изненадувачки порасна побарувачката за автомобили на електричен погон. Така, нивниот...

Tesla наскоро ќе пушти суперполнач и во Скопје!

Зголемувањето на бројот на електрични возила ја зголемува и потребата од повеќе полначи и суперполначи со кои возилата многу побрзо ќе можат...

Меркел сака да изгради милион станици за полнење на електрични автомобили...

На патот на германската визија за целосна независност од фосилните горива за десетина години отсега стои една препрека - немањето доволно...

Honda во Европа ќе продава само електрични автомобили и хибриди

Некои држави веќе имаат планови за за забрана на продажбата на автомобили со мотори со внатрешно согорување, додека големите компании инвестираат милијарди...

До 2021 година во Европа ќе има трипати повеќе модели на...

Бројот на модели на електрични автомобили кои сега се достапни во Европа се очекува да се триплира до 2021 година. Досега се забележува застој...

BMW до 2023 година ќе претстави дури 25 електрични и хибридни...

Плановите на BMW за големиот број нови автомобили кои ќе се движат на електричен погон, како и за хибридните возила се познати некое време...

Лондон се подготвува за револуција на електричните автомобили

Градоначалникот на Лондон, Садик Кан, сака до 2030 година по улиците на оваа метропола повеќе да не возат автомобили со мотори со внатрешно согорување....

Електричните автомобили во ЕУ ќе мора да прават бучава

Секој нов електричен автомобил во ЕУ со четири или повеќе тркала од 1 јули годинава ќе мора од безбедносни причини да има вграден акустичен...

Иднината е во електромобилноста

Електромобилите (електричните автомобили) сè повеќе „владеат“ со патиштата во светот. Овие електрични автомобили, кои се движат со помош на еден или повеќе електрични мотори,...

НАЈПОПУЛАРНИ