3.3 C
Skopje
вторник, февруари 18, 2020
Почетна Тагови загаден воздух

Таг: загаден воздух

Белград е најзагадена европска престолнина

Белград денес е европска престолнина со најзагаден воздух. Како што покажуваат мерењата во реално време, во Белград во 11 часот претпладне загаденоста...

Белгиски истражувачи докажаа дека загадувањето на воздухот директно влијае врз неродените...

Неродените бебиња директно се изложени на згадениот воздух, покажа едно истражување во Белгија. Честички од загадениот воздух се пронајдени на постелката, што укажува на...

Просечниот Европеец губи по две години од животот поради загадувањето

Просечниот жител на Европа губи по две години од животот поради ефектите кои ги има загадениот воздух врз здравјето, покажува извештајот објавен во European...

Воздухот во Кина е толку загаден што сончевата светлина не може...

Како најголем консумент на соларна енергија во светот, индустријата за енергија во Кина се обидува да се префрли ос употребата на јаглен на поодржлива...

Во кинескиот град Џиамен можете да возите велосипед 5 метри над...

Овој кинески град има неверојатна воздушна патека за велосипеди. Во Џиамен можете да возите велосипед по патека која се наоѓа на висина од 5...

Поради топлотен бран Париз забрани сообраќање на 60% од возилата

Франција се соочува со рекорден топлотен бран додека загадувањето на воздухот интензивно се зголемува. Какво решение најде Франција? Забрана за помалку еколошки автомобили во...

Загадувањето на воздухот може да го намали бројот на јајце клетки...

Загадениот воздух не ги уништува само нашите бели дробови. Најново истражување покажа дека лошиот квалитет на воздухот се поврзува со намален број на јајце...

Тинејџерите кои дишат загаден воздух се во поголема опасност од психички...

Загадувањето на воздухот има многу подолготрајни ефекти врз тинејџерите отколку што се мислеше порано. Едо нов истражување од Велика Британија покажало дека адолесцентите кои...

Дишењето загаден воздух е исто како да си изгубил тоа што...

Загадувањето може да ве направи глупави. Истражувачи од Универзитетот Јеил и од Пекиншкиот универзитет во Кина кои живееле во близина на големо загадување имале...

Чистиот воздух на европските граѓани може да им заштеди 183 милијарди...

Ново истражување открива дека жителите на Европската унија можат за заштедат дури 183 милијарди евра ако ги усвојат иновативните технологии со кои би се...

НАЈПОПУЛАРНИ