14 C
Skopje
среда, јуни 3, 2020
Почетна Тагови идентификација

Таг: идентификација

На корисниците на мобилни телефони во Кина од денеска им се...

Во Кина почнувајќи од денес на секој корисник на мобилен телефон ќе му се скенира лицето затоа што властите сакаат да го...

На Олимписките игри во Токио спортистите ќе ги проверуваат роботи

Бидејќи Токио нема олимписки парк, како многу дуги градови, а натпреварите ќе се одржуваат ширум метрополата, проверката на идентитетот ќе мора да биде брза...

Начинот на кој одите ќе се користи за идентификација наместо отпечатоците...

Можеби во иднина ќе треба да внимавате како се движите кога ќе влезете на аеродром. Секој се движи малку поинаку од другите и научниците...

Кинеските полицајци добија дигитални очила со опција за препознавање лице

Кинеската полиција сега има ново оружје во борбата против криминалот - очила со вградена технологија за препознавање лице. Според локалните медиуми, очилата се тестираат...

НАЈПОПУЛАРНИ