Почетна Тагови Alphabet

Таг: Alphabet

YouTube за три месеци заработил 5 милијарди долари приходи од огласи

0
YouTube во последните три месеци остварил приходи од речиси 5 милијарди долари од огласи, откри вчера Google. Информациите се објавени во склоп на кварталниот...

Сундар Пичаи, директорот на Google, ќе добие 240 милиони долари акции...

0
Работата директор на една од најголемите компании во светот има свои тешкотии, но исто така е и една од финансиски најисплатливите. Сундар Пичаи, кој...

Балоните Loon ќе обезбедат интернет во најоддалечните делови на Амазон

0
Подружницата Loon на Alphabet потпиша нов договор со операторот Internet Para Todos Peru, кој ќе овозможи интернет во најоддалечените делови на Амазон. Благодарение на...

Мобилна апликација за неколку минути открива колку се здрави вашите бубрези

0
Апликација за мобилни телефони го забрза откривањето на потенцијално опасна болерст на бубрезите кај болничките пациенти. Докторите ја опишуваат оваа технологија како потенцијален спасител...

Хелсинки е првиот град во светот каде што дронови ќе доставуваат...

0
Финскиот град Хелсинки е првиот град во светот каде што дронови ќе доставуваат храна и други продукти. Компанијата Wing соопшти дека програмата за достава...

Alphabet направи паметни чевли кои детектираат кога ќе паднете

0
Според извори на CNBC, компанијата-мајка на Google, Alphabet, направила прототип на паметни чевли кои го мерат секое движење и вашата тежина и можат да...

Waymo планира да ја отвори првата фабрика за производство на автономни...

0
Од компанијата Waymо, чија компанија мајка е Alphabet, најавија отворање на првата фабрика во светот која ќе биде 100% посветена на производство на автономни...

Google со балони обезбеди Интернет за 100.000 Порториканци

0
Поминаа речиси два месеци откако ураганот Марија до разори Порторико, а островот уште е далеку од закрепнување. Најголем дел од жителите имаат пристап до...

Во американскиот град Феникс почнаа да возат првите вистински беспилотни такси

0
Waymo, компанијата за беспилотни возила на Alphabet, сега по јавните патишта во Феникс, САД, има беспилотни возила без човек во возилата. Извршниот директор на...