Boeing прави авион кој ќе лета 6.000 километри на час

- Advertisement -

Неделава Boeing претстави концепт дизајн кој ја носи технологијата за брзо летање на сосема друго ниво. Авионот го нарекуваат „син на брзиот авион Вlackbird и веројатно ќе може да лета со брзина 5 пати поголема од брзината на звукот. За споредба, патничкиот авион „боинг 787 дримлајнер“ има брзина од околу 903 kкм/ч.

Тоа значи дека додека се возите со новиот авион на Boeing ќе чувствувате како очите да ви навлегле во главата, а стомакот не знае преку кој отвор побрзо да ја исфрли храната. Концептот беше претставен на форумот на Американскиот институт за аеронаутика и астронаутика во Орландо, Флориа. Дизајнот на авионот е навистина елегантен и модерен, а авионот во иднина ќе може да се користи и за борбени и за комерцијални цели.

- Advertisement -

Научниците кои го креираа хиперсоничниот авион велат дека било навистина тешко да се направи авион кој ќе забрзува од мах 1 до мах 5 и обратно. Boeing работи на развој на авионот во две фази. Најпрвин ќе се тестираат летови со авион со големина на F-16 за да се види изводливоста на дизајнот, а потоа тимот ќе развие оперативно летало со два мотори,

Сподели!
- Advertisement -