Почна вакцинацијата против корoна вирусот во Србија

- Advertisement -

Првата вакцина против корона вирусот во Србија утрово ја прими премиерката на Србија, Ана Брнабиќ. Вакцината на Pfizer и BioNTech после неа ја прими и министерката за труд, Дарија Кисиќ Тепавќевиќ.

После Брнабиќ и Кисиќ Тепавчевиќ вакцината ја прими и академикот Предраг Пешко, професот на Универзитетот на Белград. Четвртата личност која ја прими вакцината против корона вирусот во Србија е епидемиологот и член на Кризниот штаб, Предраг Кон.

- Advertisement -

Во вторникот во Србија пристигнаа 4.875 дози од вакцината на Pfizer. Како што најавија надлежните, вакцинацијата денеска ќе почне и во домовите за стари лица.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека е донесена одлука некој од државниот врв да ја прими вакцината за да покажат дека е безбедна.

- Advertisement -

(N1)

(фото: Pixnio)

Сподели!
- Advertisement -