Facebook и Instagram ќе не предупредуваат да носиме заштитни маски

0
Facebook најави проширување на своите напори за обезбедување навремени и точни информации на своите корисници во време на пандемија на корона вирусот. Откако го...

Шефот на Twitter учествува во голем експеримент – секој месец на...

0
Во САД е најавен проект чија цел е да се испита како ќе се однесуваат луѓето кога секој месец би имале загарантирани приходи без...

Шпанска студија покажа дека мали се шансите да се развие групен...

0
Шпанска студија покажа дека групниот имунитет, кој многу земји се надеваат дека ќе го достигнат, не е остварлив. Студијата на повеќе од 60.000 луѓе,...

Оваа куќа, направена без тули и бетон, целосно може да се...

0
Оваа куќа е направена без тули, бетон и челик, а може и целосно да се рециклира. Во текот на изградбата не се користени...

Ова е најголемиот 3Д печатен чамец во светот

0
Ова е најголемиот 3Д печатен чамец во светот. Потребни биле само 72 часа за да се направи чамецот 3Dirigo. Материјалот од кој е испечатен...

Huawei нуди награди од милион долари за најдобрите девелопери во светот...

0
Развојот на некои апликации не е ни брз, ни едноставен затоа што кога една апликација е направена и спремна за користење треба некако да...

Компанијата Ottan Studio го трансформира зелениот отпад во декорации за домот

0
Стартапот Ottan Studio за „зелен дизајн“ е основан со цел да произведува декорации за домот направени од рециклирана храна и зелен отпад. Со собирање...

Шведската еко-активистка Грета Тунберг направи филм за заканите од климатските промени

0
Шведската активистка за спречување на климатските промени, тинејџерката Грета Тунберг, направи филм за да не потсети на опасностите од климатските промени наречен „Our House...

ВИДЕО: Soffio е маска за лице на надувување која овозможува безбедна...

0
Додека светот уште се соочува со негативните ефекти на пандемијата на КОВИД-19, можеме да видиме и како многу компании се мотивирани да создаваат креативни...

Ова се државитe со најдобри услови за жените во светот

0
Во извештајот кој неодамна го објави списанието Ceoworld, познато светско списание за бизнис. Шведска е рангирана како најдобра земја во светот за жените. ...