1 C
Skopje
понеделник, јануари 20, 2020

Најиновативните телевизори и мобилни во светот ќе бидат достапни и кај...

Интервју со Мирјана Мајнова, директор на Горење ДООЕЛ Скопје Горење стана дел од семејството на Hisense, водечката светска компанија...

Познати израелски иновации во здравството пристигнуваат во Македонија!

Интервју со Хаим Бекер, претставник на израeлскaта компанија „Етел“ која реализира повеќе иновации во здравството. Оваа компанија работи во Македонија фокусирана на...

Основачите на Google се повлекуваат од челото на компанијата

Главниот директор на Google, Сундар Пичаи, ќе го замени Лери Пејџ како главен извршен директор на матичната компанија Alphabet Inc., соопштија од...

Соња Димитровска ја произведува првата еколошка восочна амбалажа за храна во...

Шарени, весели, креативни, а од друга страна еколошки и практични, се првите восочни обвивки за чување храна кои се произведуваат во Македонија....

Промовирана InnoTech Club, платформа за зголемување на свесноста за наука, технологија...

Во услови кога се соочуваме со одлив на млади и кадар од земјава, а уделот на индустријата во БДП се намалува, го...

Treebanks со нов производ, лампиони од стари врати

Следува период кога домот е исполнет со топлина од новогодишната елка. Време е за украсување на новогодишната елка. Treebanks реши оваа година...

Мате Римац го шири бизнисот во Словенија – отвора тест-центар во...

Мате Римац го шири бизнисот на Rimac Automobili во Словенија, каде што во Ново Место ќе отвори тест-центар под името Hyper E-Car...

Утре официјално лансирање на InnoTech Club

Oфицијалното лансирање на InnoTech Club ќе се одржи на 13. декември, петок,  во Јавна Соба во Скопје, со почеток во 12 часот. InnoTech...

Time магазинот ја прогласи 16-годишната активистка за климатски промени Грета Тунберг...

Тинејџерката Грета Тунберг од Шведска, која на светот и стана позната по своите активности за борба против климатските промени, е прогласена за...

Солар Македонија: Домаќинствата да инсталираат само соларни колектори со сертификат за...

Пишува: Сања Наумовска Поставувањето на сончеви колектори и фотоволтаици е еден од најдобрите начини за искористување на изобилството сончева...

НАЈПОПУЛАРНИ