7.2 C
Skopje
петок, ноември 15, 2019

Новости

Inno Tech Club desktop 16.10.2019

InnoTech Club нов проект на веб порталот Inovativnost.mk

InnoTech Club е платформа чија основна мисија е зголемување на свесноста во македонското општество за значењето и...

Startup Weekend по осми пат во Скопје, шанса за младите

Techstars Startup Weekend Скопје e настан кој им дава шанса на сите млади амбициозни луѓе да ги развијат и реализираат своите бизнис идеи, и...

Oва се средношколците кои направија филтер за оџак што не испушта ПМ10 честички во воздухот

Средношколците Теофилија Стоилковска, Марко Дураков и Мартин Стеванов од гимназијата „Јосип Броз Тито“ измислија филтер, кој се става на оџак на куќа и не дозволува...

„Insurtech Skopje 2019“: младите претприемачи и стартап компании влегуваат во осигурителната индустрија

Дигитализација на европскиот извештај за пријава на штета, онлајн компарација на цени на осигурување од автоодговорност и КАСКО како и решение за прибирање и...

Oтворена меѓународната изложба „Иновамак 2019“ во Скопје

Над стотина иноватори од повеќе од 20 држави ќе ги изложат своите креативни и иновативни идеи на третиот Меѓународен саем на пронајдоци, иновации и...

Презентирана предлог-програмата за“Фонд за млади умови“

„Анализа на потреби и понатамошни чекори“ - предлог програмата која треба да биде основа за формирање на „Фонд за млади умови“ за поддршка на...

ФИТР иницијатива за проширување на средствата за повикот за комерцијализација на иновации и нов повик за технолошки развој до крајот на 2019

Комитетот за одобрување на инвестиции на ФИТР заврши со евалуацијата на 366 проектни апликации доставени во рамките на јавниот повик за комерцијализација на иновации, што...

Три медали за македонските ученици на Балканската олимпијада по информатика

Сребрен и два бронзени медали освоија македонските ученици – информатичари на 27-мата Балканска олимпијада по информатика (БОИ 2019) која од 9-ти до 14-ти септември...

Доделени 6 милиони денари за иновации на најдобрите основци и средношколци

Во владата на Република Северна Македонија денеска се одржа настан по повод потпишување на договорите за 34 проекти на основни и средни училишта, кои...

ПРЕДА плус отвори повик за поддршка на стартапи од Пелагонискиот регион

Сите со добра и иновативна бизнис идеја или со веќе формиран стартап во почетна фаза може да аплицираат за акцелераторската програма #ИодБитолаСеМожи креирана од...

НАЈПОПУЛАРНИ