22 C
Skopje
недела, јули 5, 2020
Почетна Тагови Австралија

Таг: Австралија

Австралиски научници одгледаа корона вирус кој ќе го споделат со светот...

Австралиски научници денес објавија дека успешно одгледале верија на новиот корона вирус, што е првиот одгледан вирус надвор од Кина. Тие велат...

Пет места каде што најлошо се чувствуваат последиците од климатските промени

Климатските промени ги чувствуваме сите. Иако можеби сите не ги забележуваме или одбиваме да веруваме дека се реални, не можеме да...

Научниците предупредуваат – чадот од пожарите во Австралија ќе ја обиколи...

НАСА предвидува дека чадот кој настана во текот на катастрофалните пожари во Австралија ќе ја обиколи Земјата и на тој начин повторно...

Леонардо ди Каприо основаше фонд од 3 милиони долари за помош...

Earth Alliance е нова организација зад која, меѓу другите, стои и актерот Леонардо ди Каприо. Организацијата само што најави основање на фонд...

Во пожарите во Австралија настрадале 480 милиони животни

Се проценува дека во кататстрофалните пожари кои ја пустошат Австралија настрадале 480 милиони животни, цицачи, птици и влекачи, објави Би-Би-Си. Експертите се загрижени...

Австралија воведе камери кои ги детектираат возачите кои користат телефон додека...

Австралиската влада прва во светот имплементираше систем од камери за автоматско детектирање на возачите кои користат мобилен телефон додека возат. Програмата почна...

После пожарите во Австралија, коалите се и функционално изумрена раса

Рекордните суши и пожарите кои во последно време ја погодија Австралија доведоа до тоа коалите функционално да изумрат. Од Австралиската фондација за...

Facebook од денес почнува да го сокрива бројот на лајкови и...

Откако најавија на Instagram, и Facebook од денес почнува да го сокрива бројот на лајкови на објавите, прво во Австралија, а потоа и во...

Делфин ли е, автомобил ли е?

Компанијата Seabreacher од Австралија го претстави своето најново ремек дело, Станува збор за возило кое вози по и под вода а е инспирирано од...

ВИДЕО: Ова е Byron Bay, првиот соларен воз во светот

Ова е возот Byron Bay Train, првиот соларен воз во светот. Станува збор за 70-годишен стар воз кој бил произведен во 1949 година, веднаш...

НАЈПОПУЛАРНИ