Почетна Тагови Велика Британија

Таг: Велика Британија

Велика Британија почна да го тестира имунитетот на луѓе кои веќе...

0
Британски научници вчера почнаа со тестирања во рамките на кои поранешни пациенти со КОВИД-19 намерно повторно ќе бидат изложени на корона вирусот за на...

Rimac Automobili отворија канцеларија во Велика Британија

0
Компанијата Rimac Automobili отвори канцеларија за истражување и развој во Велика Британија, објави вчера сопственикот Мате Римац. Канцеларијата на Римац е отворена во Warwick...

Велика Британија го гради првиот аеродром за летачки возила во светот

0
Пазарот за електрични летачки такси возила може да достигне вредност од 500 милијарди долари само во САД, но технологијата се уште се соочува со...

10 милиони Британци ја примија првата доза од вакцината против корона...

0
Повеќе од 10 милиони луѓе во Велика Бритнаија ја примија првата доза од вакцината против КОВИД-9, изјави вчера министерот за здравство на Велика Бритнаија,...

Направена првата фотографија од британската варијанта на корона вирусот

0
Научници од Роспотребнадзор, руската федерална агенција и надзорно тело во јавното здравство, први успеаја да направат фотографија од британската варијанта на корона вирусот. Државниот...

Новата варијанта на корона вирусот откриена во најмалку 37 земји

0
Новата варијанта на корона вирусот, која првично брше откриена во Велика Британија и е позната под името B.1.1.7, сега е пристуна во најмалку 37...

Паметен е-паркинг може да ги детектира бензинците и ги казнува

0
Во текот на оваа година во Велика Британија се очекува пораст на станиците за полнење на електрични автмобили, кои ќе бидат интегрирани во обичните...

Велика Британија е првата држава во светот која ја одобри Оксфордската...

0
Велоика Британија е првата држава во светот која ја одобри употребата на вакцината против КОВИД-19 која ја направија Универзитетот Оксфорд и фармацевтската компанија AstraZeneca. Британското...

Во Велика Британија пронајдена нова варијанта на КОВИД-19

0
Нова варијанта на вирусот кој предизвикува КОВИД-19 беше откриена во Кент, Велика Британија, а сега научниците се сомневаат дека тој вирус веќе цикрулира надвор...

Забрана за сите летови од Велика Британија за Македонија

0
Министерството за здравство информира дека на Главниот координативен кризен штаб е усвоен заклучок за нови рестриктивни мерки односно забрана за летови од нашата земја...