-3.2 C
Skopje
недела, јануари 23, 2022
Почетна Тагови вештачка интелигенција

Таг: вештачка интелигенција

Новиот електричен автомобил на Audi ќе има покрив на кој ќе...

Audi претстави нов електричен автомобил со можност за автономно возење на саемот за автомобили Auto Shanghai 2019. Новото возило навистина ги поместува границите кога...

Microsoft ќе го прави првото виски во светот направено од вештачка...

Вештачката интелигенција донесе неверојатни промени во секојдневниот живот - од образованието до здравството, од бизисот до медицината, истражувачите почнаа да додаваат технологија насекаде, па...

Џек Ма откри зошто се успешни кинеските компании

Џек Ма во разговор за кинеските медиуми откри која е една од тајните на успехот на неговата, но и на другите кинески компании -...

Овие столици се првиот комерцијален производ создаден со вештачка интелигенција

Легендарниот француски дизајнер Филипе Старк, заедно со брендот за мебел Kartell и софтвер-компанијата Autodesk, тврдат дека ги создале првите столици дизајнирани од компјутерски алгоритам и првиот комерцијален...

ЕУ ги дефинираше етичките начела за вештачката интелигенција

Според новите европски начела за развој на нова технологија, компаниите коишто работат со вештачка интелигенција мора да воспостават механизми на одговорност за да спречат...

Израелска технологија ќе им помогне на слепите лица да гласаат без...

Слепите лица и лицата со проблеми со видот во Израел ќе можат да гласаат без никаква помош благодарение на уред за вештачки вид кој...

Huawei претстави технологија која детектира рана слабовидност кај децата

Технологијата за вештачка интелигенција и смартфон технологијата на Huawei ќе се користат во очните клиники во светот во партнерство со водечки офталмолошки институти. Huawei ...

ВИДЕО: Ова е првата количка за пазарење во светот со вештачка...

Ви ја претставуваме Caper Smart Cart, првата количка за пазарење во светот со вештачка интелигенција. Станува збор за навистина паметна количка која со помош...

McDonald’s купува стартап кој користи вештачка интелигенција за да ве натера...

McDonald's купува технолошки стартап за кој се надева дека ќе ги натера потрошувачите да трошат повеќе отколку што сакаат. Гигантот за брза храна објави...

Вип воведува нова услуга – Smart Home

Телекомуникациската компанија Вип со гордост ја најавува најновата услуга во своето портфолио базирана на вештачка интелигенција и го претставува Smart Home, паметен систем за...

НАЈПОПУЛАРНИ