5.8 C
Skopje
сабота, ноември 27, 2021
Почетна Тагови вештачка интелигенција

Таг: вештачка интелигенција

Јерун Клостерман, Оракл: ќе расте побарувачката на работни места поврзани со...

Интервју со Јерун Клостерман, менаџер за стратегија на производи на Оракл Дигитал, ЕМЕА. Тој е одговорен за селекција и развој на продажбата,...

Huawei инвестира 100 милиони евра во развој на вештачка интелигенција

Huawei во текот на наредните пет години ќе инвестира 100 милиони евра во развој на заедница која брои 200.000 програмери, 500 независни...

Вештачка интелигенција ќе им помага на кошаркарските тренери да ги планираат...

Посебниот софтвер за следење на движењата на играчите и нивните акции, анализата на се што се случува на теренот, како и деталното следење на...

Huawei го лансираше најбрзиот светски кластер за вештачка интелигенција

Huawei изминатите неколку години интензивно работи на развој на вештачка интелигенција и хардвер кој ги искористува сите нејзини предности. Но, на конференцијата Huawei Connect...

Поради вештачката интелигенција 120 милиони луѓе во светот ќе треба да...

Времето кога луѓето биле сигурни од првиот ден на вработувањетот дека ќе останат на работа до пензионирање одамна помина и денес веќе нема никаква...

Вештачка интелигенција откри лек за само 21 ден за кој на...

Дали во иднина и медицинските истражувања ќе се прават за само неколку недели? Изгледа дека тоа можеме да го очекуваме и тоа благодарение на...

Huawei го лансираше најбрзиот чип во светот базиран на вештачка интелигенција

Кинеската телекомуникациска компанија Huawei денес ги објави комерцијалните предности на својот најнов чип базиран на вештачка интелигенција, со кој им конкурира на водечките американски...

Шангај постави паметни корпи за отпадоци кои предупредуваат ако фрлите погрешен...

Кинезите се досетиле за конкретно решение за дилемите каков отпад треба да се фрла во корпите за отпадоци ако на нив нема назначено ништо,...

Вештачка интелигенција ќе и помага на Даночната управа во Нови Сад

Природно-математичкиот факултет од Нови Сад во соработка со Даночната управа почна еден нов вид соработка, односно обработка на големата количина податоци со кои располада...

Baidu и Huawei склучија партнерство на полето вештачка интелигенција

Технолошките гиганти Baidu и Huawei најавија партнерство кое ќе ги обединува најновите напредни можности за учење на Baidu со новата генерација технологија за чипови...

НАЈПОПУЛАРНИ