Почетна Тагови вода

Таг: вода

Системот Hydraloop може да рециклира до 980 литри вода дневно

0
На филм рециклирањето на водата можеби е претставено како нешто комплицирано за кое се потребни многу машини, но во новиот документарец на Netflix ќе...

Македонската компанија Металотехника Прилеп разви специјална технологија за добивање енергија од...

0
Енергијата добиена од вода, со раздвојување на водород и кислород по посебна технологија може да се искористи во секојдневието и индустријата од мали, до средни и...

НАСА потврди дека на Месечината има вода

0
НАСА објави ново големо откритие во врска со Месечината - на површината на овој Земјин сателит е потврдено присуството на вода. Американската вселенска агенција...

За митот дека сме богати со неограничена питка вода – Колку...

0
Зошто упорно веруваме во митовите дека водата која ја имаме е неограничена и дека може да ја трошиме неодговорно во огромни количини. Како да...

Научници создадоа звук кој е толку силен што ја прави водата...

0
Научници успеаја  да создадат подводен звук кој е толку силен што речиси веднаш предизвикува вриење на водата и испарување. Секој што е принуден да...

Вашето утринско кафе е направено со 140 литри вода

0
Наредниот пат кога ќе пуштите вода и ќе го наполните ѓезвето за да направите кафе, размислете колку е битна водата за нашиот живот. Иако...

На Месечината има вода во изобилство сокриена во лунарното подземје

0
Научниците одамна открија дека има вода под површината на Месечината, но мислеа дека се работи за нешто друго, а не трајни наслаги откако леталото...

Сан Франциско е првиот град во светот кој забрани продажба на...

0
Загадувањето со пластика е еден од најголемите еколошки проблеми денес. Статистиката покажува дека годишно фрламе доволно пластика за целата Земја четири пати да се...

Капачето за шише CrazyCap ги чисти шишињата за вода со помош...

0
Знаете ли што се случува со шишињата за вода кои ќе ги оставите неизмиени и повторно ќе ги наполните со вода? Тие стануваат совршен...

Швеѓани развија иновативна технологија за заштеда на вода

0
Шведската компанија Orbital Systems AB, која е основана пред шест години, разви иновативна технологија за рециклирање на водата за домашна и хотелска употреба, која...