Почетна Тагови роботи

Таг: роботи

Во Париз се отвора пицерија во која пиците ќе ги прават...

0
Во некои ресторани во светот веќе се „вработени“ роботи кои ги услужуваат гостите, а храна и пијалаци може да се нарачаат преки QR кодови,...

Amazon ги претстави новите помошници – роботите Ernie и Bert

0
https://www.youtube.com/watch?v=kKsEEJPT5C8 Роботите нема да ги заменат луѓето, туку би им биле од помош во извршувањето на секојдневните задачи во складиштата и со тоа да го...

Русија ја формира првата руска воена единица во која ќе има...

0
Рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу, кон крајот на минатата недела најави дека руската војска ќе ја основа првата ударна единица во која ќе...

Во Хонгконг роботи им помагаат на децата со аутизам

0
Професорката по прихлогија Кетрин Со создаде роботи кој им помага на децата со аутизам да развијат социјални вештини. Роботот е развиен во рамките на...

Пристигнуваат нови модели на хуманоидниот робот Софија

0
Напредокот на роботиката последните години е неверојатен. Денес имаме роботи кои совршено танцуваат, изведуваат вежби како гимнастичари, доставуваат храна, разговараат како луѓе итн. За...

ВИДЕО: Погледнете како се забавуваат роботите на Boston Dynamics

0
Роботите на Boston Dynamics повторно се тука и овојпат ќе ви покажат колку се вешти во нешто сосема поинакво. Имено, пред некој ден на...

Volkswagen развива роботи за полнење на батериите на електричните автомобили

0
Како што расте популарноста на електричните возила така ширум светот се зголемува бројот на станици за полнење. Едно од решенијата за брзо и лесно...

Американски научници развиваат робот кој на земјоделците ќе им кажува кога...

0
Тим истражувачи од калифорнискиот Универзитет Риверсајд развија робот кој на земјоделците ќе им овозможи да знаат точно кога треба да ги наводнуваат посевите. Навременото...

Американски Walmart отпушти роботи затоа што луѓето подобро ја вршеле работата

0
Познатиот американски синџир супермаркети Walmart се откажа од користење роботи и работата повторно им ја врати на луѓе. Walmart ја отпушти од работа својата...

Откако користи роботи, во складиштата на Amazon има многу повеќе повредени...

0
Иако многу критичари се против роботизацијата и вештачката интелигенција, кои ги има во се повеќе индустрии и на луѓето им ја крадат работата, факт...