21 C
Skopje
сабота, август 15, 2020
Почетна Тагови стартапи

Таг: стартапи

Огромен интерес кај стартап компаниите за финансиска поддршка од ФИТР

Во Фондот за иновации и технолошки развој беа презентирани првичните резултати по завршената административна проверка на пристигнати апликации на јавниот повик за инструментот Кофинансирани...

Стартува акцелераторската програма на Шпаркасе банка „Чекор по чекор“

Шпаркасе Банка е прва банка во Република Македонија што започна со финансирање на старт-ап бизниси во соработка со програмата ЕаСи на ЕУ. Преку програмата...

Skills that pay the bills: Со развој на стартапите до намалување...

 Секој трет залак што денес ќе го изедете е благодарение на пчелите. Тие се главни опрашувачи на 80% од раститениот свет, но и се...

Париз старата железничка станица ја претвори во инкубатор за млади претприемачи

Белград својата стара железничка станица ја претвора во музеј, а Париз направи нешто сосема спротивно - својата некогашна железничка станица ја претвори во центар...

Со 3,4 милиони евра за бизнис акцелератори и технолошка експанзија ќе...

Државата со 3,4 милиони евра ќе помага формирање акцелератори каде младите ќе отвораат сопствени бизниси, и ќе поттикнува технолошка експанзија на мали и средни...

Станете дел од најголемиот натпревар за стартапи во Централна и Источна...

CEE Startup Challenge е првиот регионален онлајн натпревар за стартапи од Централна и Источна Европа (ЦИЕ). Vestbee, онлајн платформата за поврзување на глобални бизниси,...

Adeva ја лансираше алатката Techtion која им помага на стартапите подобро...

Македонскиот стартап Adeva ја лансираше својата алатка наречена Techtion, којашто има за цел да им помогне на стартапите во Македонија подобро и поефикасно да...

Младите Грци основаат сѐ повеќе стартапи бидејќи веруваат дека „не може...

„Доколку не делуваме, за пет години повторно ќе западнеме во економска криза - на Грција не ѝ оди добро, нема работа, а ги имаме...

Европската комисија претстави нов фонд за ризичен капитал за инвестиции во...

Европската комисија во вторникот го претстави т.н. „фонд на фондовите“ за ризичен капитал кој треба двојно да ги зголеми инвестииите во иновативни европски стартапи Како...

Во тек е повикот од CEED Македонија за програмата за технолошки...

Американскиот Стејт Департмент во соработка со CEED Македонија и CEED Hub Скопје нуди можност за учество на Central European Tech Innovation & Entrepreneurship Fellowship...

НАЈПОПУЛАРНИ