Почетна Тагови Bloomberg

Таг: Bloomberg

Џеф Безос повторно е најбогат човек во светот

0
Џеф Безос повторно е најбогатиот човек во светот според индексот на милијардери на Bloomberg. Имено, акциите на Teslа падна за 9% вчера, па Илон...

Бившата жена на Џеф Безос сега е најбогатата жена во светот

0
Мекензи Скот, бившата жена на основачот и извршен директор на Amazon, сега е најбогатата жена во светот според индексот на милијардери на Bloomberg (Bloomberg...

Илон Маск стана четвртата најбогата личност во светот

0
Илон Маск стана четвртата најбогата личност во светот, со богатство од дури 90 милијарди долари. Во понеделникот акциите на Tesla скокнаа за повеќе од...

Илон Маск стана побогат од Ворен Бафет

0
Богатството на основачот на Teslа, Илон Маск, во петокот се зголеми за 6,1 милијарди долари, со што Маск изби на седмо место меѓу најбогатите...

Ова се најиновативните земји во светот

0
Според најновиот индекс за иновации на Blооmberg, Германија е најиновативна земја во светот. После Германија следуваат Јужна Кореја, Сингапур, Швајцарија и Шведска, а меѓу...

Србија има најголеми резерви на литиум во Европа

0
Како што пренесува американскиот економски сајт Bloomberg, „во заборавениот дел од Европа може се крие закопано богатство“. Она што сака да каже сајтот со...

Бил Гејтс повеќе не е вториот најбогат човек во светот

0
Бил Гејтс досега никогаш не бил подолу од второтo место во седумгодипното постоење на Индексот на милијардери на Bloomberg. Но, и на тоа му...

Ова се најмизерните економии во светот

0
Инфлацијата, која се проектира да достигне неверојатни 8 милиони проценти годинава, ја прави Венецуела најмизерната економија во светот. Оваа јужноамериканска нацијансе наоѓа на врвот...

Кои се најздравите држави за живот во светот?

0
Користејќи податоци од Светската здравствена организација, Светската банка и Обединетите нации, Bloomberg состави листа со најздравите нации за живот во светот - Bloomberg Healthiest...

Анализа на Bloomberg: колку долго можат милијардерите да ги плаќаат трошоците...

0
Колку дена ќе може да работи една влада доколку најбогатиот човек во државата ѝ ги покрива сите трошоци? Bloomberg го подготви т.н. 2018 Robin...