2 C
Skopje
понеделник, декември 9, 2019
Почетна Тагови Microsoft

Таг: Microsoft

Microsoft инвестира милијарда долари во компанија на Илон Маск

Microsoft инвестира милијарда долари во OpenAI компанија чиј соосновач е Илон Маск, а преку партнерството двете компании заедно ќе работат на развој на суперкомпјутинг...

Microsoft ќе го прави првото виски во светот направено од вештачка...

Вештачката интелигенција донесе неверојатни промени во секојдневниот живот - од образованието до здравството, од бизисот до медицината, истражувачите почнаа да додаваат технологија насекаде, па...

Microsoft нуди бесплатна сајбер заштита за политичарите!

Претстојните европски избори нема да бидат тест само за политичарите и за политичките партии, туку и за нивните изборни столбови затоа што последните години...

Лиценцираниот софтвер е инвестиција, а не трошок за фирмите

Легалниот софтвер пред сѐ подразбира сигурност. Штом сме на интернет сите сме отворени и ранливи. Секое електронско плаќање подразбира врата низ која сајберкриминалците...

Еластичниот телефон на Microsoft, Andromeda, доаѓа во 2019 година

Со оглед на тоа дека многу светски ИТ компании најавија дека работат на еластичнi телефони, и Microsoft одлучи да се врати во трката. Поминаа...

Microsoft направи паметен банкомат кој не ви бара картичка за да...

Microsoft и Националната банка на встраија се здружија и заедно развиваа банкомат кој нема потреба од картички, додека истовремено на корисникот му обезбедува целосна...

Почина Пол Ален, еден од основачите на Мајкрософт

Почина човекот кој го најговори својот школски пријател Бил Гејтс да го напушти Харвард и да ја стартува најголемата софтверска компанија во светот. Коосновачот...

60.000 патенти на Microsoft сега се отворени за девелоперите

Познат е дека кралот на платениот софтвер Microsoft веќе подолго време и се додворува на заедницата на отворени кодови, па не е ни чудо...

Сега можете да си купите кафе од Starbucks со биткоин

Starbucks се влучува во лудилото кое владее околу криптовалутите. Синџирот за кафе со седиште во Сиетл побара помош од Microsoft за креирање нова дигитална...

Делегација од Microsoft во македонската влада, се подготвува договор за соработка

Финишираме план за соработка со една од најмоќните глобални ИТ компании во светот, истакна премиерот Зоран Заев на денешната средба во Скопје со делегацијата...

НАЈПОПУЛАРНИ