19.8 C
Skopje
четврток, октомври 5, 2023

Фантастична иницијатива на Морган Фриман за зачувување на пчелите!

Актерот Морган Фриман со децении го гледаме на филмското платно преку неговите бројни филмски остварувања! Иако неговиот последен подвиг нема да се најде во...

Седумдесетгодишна баба исчисти 52 плажи за една година!

Седумдесетгодишна баба исчисти 52 плажи за една година и покажа дека никогаш не е доцна да почнеме да се грижиме за нашата планета. Земјата...

Сан Франциско е првиот град во светот кој забрани продажба на...

Загадувањето со пластика е еден од најголемите еколошки проблеми денес. Статистиката покажува дека годишно фрламе доволно пластика за целата Земја четири пати да се...

Супермаркет во Германија не користи пластични кеси – купувачите сами си...

Овој супермаркет во Германија не користи никаква пластична амбалажа. Наместо тоа, од купувачите бара кога ќе одат на пазарење со себе да понесат свои...

Обединетото Кралство се бори со отпадот од храна со фрижидери поставени...

Овие заеднички фрижидери ќе помогнат да се реши проблемот со отпадот од храна. Рестораните, супермаркетите и домаќинствата во Обединетото Кралство го донираат вишокот храна....

Предизвикот #TrashTag ги натера луѓето од целиот свет да собираат ѓубре

Предизвикот #trashtag се состои од правење фотографии од места кои се загадени и преполни со отпад пред и по чистењето. Тој што ја прави...

Тајван најави забрана на сите пластични кеси, сламки и прибор за...

Нарачувањето готвена храна до дома, пазарењето од пиљарите, купувањето пијалаци - сето тоа ќе се смени во текот на наредната деценија во Тајван затоа...

Првиот српски полнач за електрични автомобили ќе биде претставен на 22...

Првиот српски полнач за електрични автомобили е направен, тестиран и пред првото вградување ќе биде изложен на Меѓународнито саем за автомобили кој почнува на...

Климатските промени ќе ја сменат бојата на океаните

Климатските промени до крајот на 21 век најверојатно ќе влијаат на војата на половина од океаните на Земјата, предвидува истражувањето на Институтот за технологија...

Њујорк презеде иновативни мерки за справување со отпадот од облека

Њујорк има иновативен план за борба со фрлањето облека. За да спречи старата облека да не заврши на депонија, градот стартуваше акција со која...

НАЈПОПУЛАРНИ