19.8 C
Skopje
недела, октомври 1, 2023

Овој филтер од графен ја претвора гадната морска вода во вода...

Австралиски научници направија технологија за биоразградливи филтри од графен со кој преку само една филтрација можат да се отстранат сите нечисти честички и сол...

Во наредните 200 години нивото на морињата ќе се покачи за...

Нивото на морињата и океаните во наредните два века ќе се зголеми за од 0,7 до 1,2 метри дури и ако владите стават крај...

Еден од секои четири најголеми градови во светот може да снема...

Кејптаун во Јужна Африка бро се приближува до она што го нарекуваат „Денот нула“, односно моментот кога оваа метропола од речиси 4 милиони жители...

Јапонска компанија ќе го гради највисокиот дрвен облакодер во светот

Јапонската компанија Sumitomo Forestry ги откри плановите за најголемиот дрвен облакодер во светот, кој ќе се гради во центарот на Токио. Дизајниран е од...

Осум високотехнолошки градови од иднината (1)

Наголемо се планира изградба на нови градови за да се тргне бремето од постојните градови. Во идеални услови новите градови треба да обезбедат работни...

Кралицата Елизабета Втора забрани употреба на пластични шишиња и сламки во...

Кралицата Елизабета Втора неодамна забрани употреба на пластични шишиња и пластични сламки во палатите со цел да се намали пластичниот отпад. Independent и The...

Instagram ќе дозволи да споделувaтe објави од други луѓе – но...

Од Instagram потврдија дека ја тестираат опцијата која на корисниците ќе им овозможи да споделуваат објави од други луѓе во нивните кратки „приказни“. Во...

Бил Гејтс планира загадувањето од воздухот да го претвори во еколошко...

Дали во иднина воздухот ќе можеме да го претвораме во гориво? Можеби звучи сосема лудо, но токму тоа е идејата на соосновачот на Microsoft,...

Овој мал град во Велс целосно ја исфрли пластиката од употреба

Град со популација од околу 2.000 луѓе во Велс официјално стана место каде што воопшто не се користи пластика. Жителите на Аберпорт напорно работеа...

Tesla ќе претвори 50.000 домови во Австралија во генератори на соларна...

Педесет илјади домови во Јужна Австралија наскоро ќе добијат соларни панели и батерии на Tesla како дел од планот на компанијата да се трансформираат...

НАЈПОПУЛАРНИ