Еден од секои четири најголеми градови во светот може да снема...

0
Кејптаун во Јужна Африка бро се приближува до она што го нарекуваат „Денот нула“, односно моментот кога оваа метропола од речиси 4 милиони жители...

Јапонска компанија ќе го гради највисокиот дрвен облакодер во светот

0
Јапонската компанија Sumitomo Forestry ги откри плановите за најголемиот дрвен облакодер во светот, кој ќе се гради во центарот на Токио. Дизајниран е од...

Осум високотехнолошки градови од иднината (1)

0
Наголемо се планира изградба на нови градови за да се тргне бремето од постојните градови. Во идеални услови новите градови треба да обезбедат работни...

Кралицата Елизабета Втора забрани употреба на пластични шишиња и сламки во...

0
Кралицата Елизабета Втора неодамна забрани употреба на пластични шишиња и пластични сламки во палатите со цел да се намали пластичниот отпад. Independent и The...

Instagram ќе дозволи да споделувaтe објави од други луѓе – но...

0
Од Instagram потврдија дека ја тестираат опцијата која на корисниците ќе им овозможи да споделуваат објави од други луѓе во нивните кратки „приказни“. Во...

Бил Гејтс планира загадувањето од воздухот да го претвори во еколошко...

0
Дали во иднина воздухот ќе можеме да го претвораме во гориво? Можеби звучи сосема лудо, но токму тоа е идејата на соосновачот на Microsoft,...

Овој мал град во Велс целосно ја исфрли пластиката од употреба

0
Град со популација од околу 2.000 луѓе во Велс официјално стана место каде што воопшто не се користи пластика. Жителите на Аберпорт напорно работеа...

Tesla ќе претвори 50.000 домови во Австралија во генератори на соларна...

0
Педесет илјади домови во Јужна Австралија наскоро ќе добијат соларни панели и батерии на Tesla како дел од планот на компанијата да се трансформираат...

Швеѓаните имаат ново хоби – џогирање и истовремено собирање отпад

0
Plogging (плогинг) е фитнес тренд кој ќе ви помогне вам и на животната средина да се одржувате во здрава форма. Скандинавците ја измислија оваа...