19.8 C
Skopje
петок, август 12, 2022

Мобилен свет

Kabtel desktop

Huawei планира да го претстави новиот Mate 30 без Android

Иако уште не е официјално потврдено, според гласините Huawei планира на средината на септември да го претстави новиот Huawei Mate 30, меѓутоа, наводно без...

Huawei планира да произведе повеќе од 2 милиони базни станици за 5G

Основачот на Huawei, Рен Женгфеи, најави масовно производство на 5G базни станици, кои компанијата може да ги произведува целосно самостојно. Huawei сака да биде...

Освежување на знаменосецот ŠKODA SUPERB

Нов дизајн и нова технологија за ŠKODA SUPERB: три и пол години по лансирањето на третата генерација, знаменосецот на чешкиот бренд е сеопфатно модернизиран....

Во Манчестер поставена првата пешачка патека за луѓе кои користат телефон додека се движат

Во Манчестер беше инсталирана првата пешачка патека за луѓето кои пишуваат пораки или сурфаат на телефон додека се движат. Сите знаеме колку се опасни...

Huawei го лансираше најбрзиот чип во светот базиран на вештачка интелигенција

Кинеската телекомуникациска компанија Huawei денес ги објави комерцијалните предности на својот најнов чип базиран на вештачка интелигенција, со кој им конкурира на водечките американски...

Nokia подготвува евтин телефон со поддршка за 5G

Светот полека се подготвува за новата генерација безжични мрежи 5G, кои ќе ни овозможат поголема брзина со помала латенција. Досега веќе беа претставени неколку...

Новата Galaxy Note10 серија на паметни телефони официјално претставена во Скопје

По само неколку дена од светската премиера во Њујорк Samsung ја претстави Galaxy Note10 и Galaxy Note10+ серијата на паметни телефони пред домашната јавност...

Наместо флексибилни телефони, LG подготвува телефони со два екрани

LG уште не сака да ја тестира технологијата за флексибилние екрани на телефони на своите официјални модели, па се одлучија за поедноставно и прилично...

Huawei прави сопствена апликација за мапи и навигација

Се е поизвесно дека по 20 август ќе прекине соработката меѓу Huawei и Google. Корисниците кои и досега ги користеле телефоните на Huawei и...

НАЈПОПУЛАРНИ