21 C
Skopje
сабота, август 15, 2020
Почетна Тагови инвестиција

Таг: инвестиција

Кинеска фирма заинтересирана за иновацијата на штипските гимназијалци – маска за...

Кинеска инвестициска фирма пројавила интерес за иновацијата на штипските гимназијалци за кои пишувавме пред неколку месеци чија иновација е маска за мобилен телефон за...

Макпрогрес Виница со нова инвестиција и нов иновативен бренд – Фантазија

Реномираната македонска кондиторска компанија Макпрогрес денес официјално го пушти во употреба новиот погон за производство, преработка и пакување на новиот бренд Фантазија. Се работи...

Германски автомобилски гигант пристигнува во Србија

Хрватскиот иноватор и производител на електрични автомобили, Мате Римац, објави дека една голема германска автомобилска компанија доаѓа во Србија за да произведува компоненти за...

Хрватскиот стартап Oradian кој развива банкарски сосфтвер доби нова инвестиција од...

Oradian, хрватски стартап базиран во Загреб и Лондон кој нуди банкарски софтвер за микрофинансирање во државите во развој, доби дополнителни 112.000 евра од новиот...

Охрид го добива својот прв шопинг центар

На површина од 19.000 м2 започнува со изградба првиот шопинг центар во Охрид - Охрид Мол. Најпознатото туристичко место во Македонија кое привлекува голем...

Светот ќе добие уште 1.000 Mekdonalds ресторани

Американскиот синџир за брза храна Mekdonalds (McDonald’s) ќе инвестира околу 2,4 милијарди долари и ќе отвори 1.000 нови ресторани во светот во текот на...

South Central Ventures инвестираше 3 милиони долари во српскиот стартап TradeCore

South Central Ventures, првиот фонд за ризичен капитал наменет за стартапи, месецов објави дека инвестираше милион долари во белградскиот стартап за финансиски технологии, TradeCore. Со...

ЕУ инвестира милијарда евра во суперкомпјутери

Европската комисија предложи инвестирање на милијарда евра во врвни суперкомпјутери до 2020 година. Комисијата наведува дека тој предлог ќе биде клучен за конкурентност и...

Не дозволувајте парите да ви бидат пречка за започнување на бизнис

Ако парите ви се единствената пречка кон остварување на вашиот сон, истражете – можеби ќе пронајдете повеќе можности отколку што сте очекувале Повеќето професионалци размислувале...

Миодраг Костиќ го купува Меркатор во Србија?!

Српскиот бизнисмен Миодраг Костиќ, кој што во Словенија инвестираше во недвижнини, туризам и банкарство, е заинтересиран да го купи малопродажниот ланец “Меркатор С“. “Меркатор С“...

НАЈПОПУЛАРНИ