14 C
Skopje
понеделник, февруари 24, 2020
Почетна Тагови загадување

Таг: загадување

Марами испечатени со загадување од воздухот

Сајтот PSFK пишува дека холандскиот дизајнер Кели Гијсен креираше колекција рачно ткаени марами, а дизаните на нив се испечатени со мастило направено до загадувањето...

O2 предизвик – Фондот за иновации ќе додели скоро 100.000 евра...

Фондот за иновации и технолошки развој денеска објави јавен повик именуван како „О2 предизвик“ преку кој ќе финансира пилот иновативен производ, услуга, процес или...

Рекордна концентрација на јаглерод диоксид во атмосферата

Светската метеоролошка организација соопшти дека минатата година растот на количината јаглерод диоксид во атмосферата беше 50% поголем отколку просечниот во текот на изминатите 10...

Treepex е мал гаџет кој загадениот воздух го претвора во чист!

Замислете во блиска иднина нашата земја да стане соголена, без никакви зеленила. Нема кислород, не може да се дише надвор. Луѓето користат низа гаџети...

Кина затвора илјадници фабрики во борбата против загадувањето на воздухот

Загадувањето на воздухот во Кина е проблемот со децении, но поради тоа што овој проблем сега привлекува значајно внимание низ целиот свет и поради...

Дванаесет светски метрополи од 2025 година ќе користат само „зелени“ автобуси

Дванаесет светски метрополи, меѓу кои Лондон, Париз, Лос Анџелес и Кејптаун, завчера постигнаа договор од 2025 година да се користат само автобуси со нула...

Загадувањето е посмртоносно од војните, природните катастрофи и болестите

Загадувањето на животната средина не само што е непријатно, туку е докажано смртоносно. Секоја година повеќе луѓе умираат заради загадувачите - од токсичниот воздух...

Русија лансираше сателит кој ќе го следи загадувањето на Земјата

Русија успешно лансираше во орбитата сателит за следење на европската атмосфера, кој има за цел да помогне во проучувањето на загадувањето на воздухот. Сателитот Sentinel-5P...

Пакомак ги повикува граѓаните да се вклучат во подигање на свесноста...

„Не го обвинувај огледалото дека ти е грдо лицето“ - Гогољ Глетката на локалните паркови, игралишта или училишни дворови во последно време не зборува за...

Македонскиот паметен „лежечки полицаец“ ќе спасува животи без да ги нервира...

„ Smart bumps“, содржи технолошки решенија со кои лежечкиот полицаец ќе ги казни само возачите кои возат пребрзо, а не и совесните, кои ја...

НАЈПОПУЛАРНИ