1.6 C
Skopje
понеделник, јануари 20, 2020
Почетна Тагови инвестиција

Таг: инвестиција

Apple гради нов кампус вреден милијарда долари – во него ќе...

Американскиот технолошки гигант Apple инвестира милијарда долари во изградбата на нов кампус во Остин, Тексас. Тоа  дел од нивните планови во текот на наредните...

Инвестиција од 21 милиони евра во ветерниот парк Богданци

Со инвестиција од 21 милиони евра ќе се заокружи проектот ветерен парк Богданци. Во втората фаза ќе бидат изградени шест ветерни турбини со инсталирана...

Audi ќе инвестира 14 милијарди долари во автоматизација на возила

Германскиот производител на луксузни автомобили Audi најави дека до 2023 година планира да инвестира 14 милијарди евра во дигитализација и технологија за високоавтоматизирано возење....

Мате Римац на јавноста и откри приказна за компанијата која не...

На гостувањето на конференцијата ICT Gold Awards BIG3, младиот иноватор Мате Римац зборуваше за подемите и падовите во бизнисот во текот на работата на...

Популарната хрватска апликација Photomath доби 6 милиони долари

Едно лице од хрватската ИТ сцена веќе долго време постигнува фантастични резултати на глобално ниво - Дамир Сабол со апликацијата Photomath. Photomath е фантастична...

Нова инвестиција на Прилепска пиварница од 3,5 милиони евра во Скопје

Новиот објект ќе се простира на 5.040 метри квадратни на парцела од 11.500 метри квадратни која се наоѓа веднаш до веќе постоечкиот објект на...

Турски Лимак почна со градба на мултифункционален комплекс во Скопје

Стартуваше изградбата на мултифункционалниот комплекс кај старата железничка станица.Проектот е турска инвестиција вредна 250 милиони долари, а се протега на површина од 325.000 метри...

МЕПСО вложува 4,6 милиони евра во трафостаницата „Дуброво“

МЕПСО започна со модернизација на трансформаторската станица „Дуброво“ при што ќе биде заменета со нова опрема што е во функција од 1977 година до...

Започна изградба на фабрика за индустриски кетеринг во Скопје

  Домашната компанија „Индустри сервис“ денеска стартуваше инвестиција вредна 1,5 милиони евра во скопската населба Маџари за индустриски кетеринг.  Сопственикот на компанијата, Драган Смилковски рече дека...

Отворена првата домашна фабрика за производство на пелети

Започна со работа првата домашна фабрика за пелети Eko Life, инвестиција вредна 3 милиони евра Инвеститорот Ивица Јакимовски, истакна дека Eko Life е компанија која...

НАЈПОПУЛАРНИ