Почетна Тагови кафе

Таг: кафе

Заборавена врста кафе ќе помогне да се сочува кафето од климатските...

0
Научниците веруваат дека една заборавена врста кафе која расте во густите тропски шуми на Сиера Леоне може да помогне за зачувување на овој омилен...

Јапонски научници открија дека комбинацијата од кафе и зелен чај може...

0
Нови истражувања на научници од Јапонија укажуваат на позитивниот ефект на консумирањето зелен чај и кафе за луѓе кои имаат дијабетес тип 2. Оваа...

Нова Coca-Cola со кафе ќе биде лансирана во 2021

0
Брендот за безалкохолни пијалоци Coca-Cola соопшти дека новата верзија на газираниот пијалaк со додадено кафе ќе се појави на американскиот пазар во јануари следната...

Научници создадоа математичка формула за идеално кафе

0
Дали кафето кое веќе го обожаваме може да стане подобро за околината? Тим од научници создадоа математички модел за она што велат дека е...

Компанијата за производство на кафе Gevalia нуди бесплатен престој во замок...

0
Компанијата Gevalia на љубителите на кафето им нуди бесплатен престој во дворец и бесплатно кафе цела недела. Производителот на кафе од САД објави натпревар...

Овие пет видови храна се во опасност од исчезнување поради климатските...

0
Како што планетата Земја се загрева поради климатските промени, нестабилните временски услови и променливите сезони му попречуваат на растот на посевите. Производителите на храна...

Американската војска разви алгоритам кој знае кога мора да се напиете...

0
Ако треба да останете будни, веројатно ќе посегнете по нова шолја кафе, но што кога би знаеле точно кога мора и колку кофеин мора...

Ако пиете кафе од овие чаши, тоа може да биде штетно...

0
Чашите од бамбус се популарни затоа што, како што тврдат производителите, се нежни кон околината и може да се употребат повеќе пати и не...

Патиките Rens ќе направат уште повеќе да го засакате кафето

0
Овие патики се направени од фасцинантна мешавина од отпадни материјали, кои се навистина практично реупотребени. Ако мислевте дека не е возможно да го сакате...

Ново истражување покажа дека кафето може да ви помогне да ги...

0
Иако пиењето кафе има некои потенцијални ризици по здравјето, новите истражувања покажуваат дека исто така може да ја намали веројатноста за појава на некои...